TV 264 ekranlarında geçen Cuma akşamı canlı yayınlanan Gazeteciler Soruyor’da gazeteci Zafer Tokuş’un “Herkesin gündemi nedir” sorusuyla birlikte konuşan gazeteci Hüseyin Cumalı SESOB iftarında yaşanan skandalın gündemde olduğunu anımsattı. Mübarek Ramazan Ayında Gazze başta olmak üzere Müslümanların katledildiği ortamda SESOB iftarında kola içilmesine tepki gösteren Cumalı, “Mübarek Ramazan ayında kola ile iftar açtılar. Nasıl bakacaklar insanların yüzüne” dedi. 

**

Baro Başkanı Yıldız’dan 23 Nisan kutlama mesajı Baro Başkanı Yıldız’dan 23 Nisan kutlama mesajı

PEKİ AMA NELER OLDU! NELER YAŞANDI ! 

TARİH 12 MART 2024
Kısa adı SESOB olan Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bu kentte yaklaşık 40 bin esnafı temsil ediyor. Sakarya’nın en önemli sivil toplum kuruluşları olan SATSO ve SESOB iftarları uzun yıllar boyunca şehri buluşturan iftarlar olarak bilinirdi. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) iftarları halen “şehri buluşturan iftarlar” olarak bilinirken, ne yazık ki SESOB için aynı cümleleri kurmak mümkün değil. SESOB Başkanı Hasan Alişan 34 yıllık başkanlık döneminde elbette inişler ve çıkışlar oldu. Ancak son 5 yıldır Alişan’ın yaptığı hatalar artık kurumun itibarını zedeler hale geldi.

YALNIZ ADAM HASAN ALİŞAN
Bir zamanlar şehri buluşturan, şehrin protokol mensuplarının yanı sıra iş, siyaset, spor, sivil toplum kuruluşları, daire müdürleri, muhtarlar, basın camiası, sağlık ve eğitim camiası, şehrin ileri gelenleri ve çevre illerin önemli isimlerinin buluştuğu SESOB iftarlarına artık kimse katılmak istemiyor. Yaptığı hataların üzerine her ay yeni ve kabul edilemez hatalar yapan Başkan Hasan Alişan’ın dün akşam verdiği iftara SESOB’va bağlı oda başkanları, üyeler dışında bir tek Sakarya Ticaret İl Müdürü Emre Atmaca katıldı.

SESOB ÜYELERİ: RESMEN DIŞLANDIK
İftar açıldıktan sonra başkan Hasan Alişan kürsüde “İstiklal Marşı'mızın kabulünün 103. yılını kutluyorum. Herkesin Ramazan ayı mübarek olsun. Rabbim tuttuğunuz oruçlar kabul olsun” dediği o anlarda iftara katılanlar ise, “ Ne protokol var, ne belediye başkanları var, ne iş dünyası var, ne sivil toplum kuruluşları var, ne şehrin ağabeyleri var, ne meclis üyeleri var, ne şehrin ileri gelenleri var, ne muhtarlar, ne basın camiası, ne daire müdürleri, ne davetliler var. Bize ne oldu! Biz neye bu kadar dışlandık” sorusuna cevap arıyordu. 

KUNDAKTA CAN VEREN BEBEKLER
Dün yaptığımız bu haber sonrasında Halk54 Haber Merkezi’ne çok sayıda dönüş aldık. SESOB’a bağlı oda başkanlarından bazıları ile üyeler, “SESOB, şehirde resmen dışlandı. Hasan Alişan kurumun itibarını iyice bitirdi. Bu bizi çok üzüyor. İftardan sonra herkes ‘ne olacak kurumun hali, şehre rezil olduk’ derken, bazı oda başkanları ile üyeler ise, “Gazze’de katil İsrail Müslümanlara soykırımı yapıyor. Gazze’de binlerce Müslüman’ı katleden, binlerce kişiyi sakat ve evsiz kalıyor. Kundaktaki bebekler can veriyor. Bunları yapan katil İsrail’e ise dünyanın önemli markaları destek veriyor” dediler.

HURMA YERİNE KOLA!
Son derece üzgün ve bir o kadarda öfkeli olan oda başkanları ve üyeleri, “ Müslümanları katleden, soykırımı yapan İsrail’e destek olan markalar arasında iddiaya göre Coca Cola da var. Müslüman coğrafyasında İsrail’e destek veren firmalar boykot edilirken, SESOB Başkanı Hasan Alişan’ın iftar masalarında kola ve yan ürünleri baş köşedeydi. Gazze’de katledilen Müslümanların kanı kurumadığı şu günlerde SESOB iftarında kolalar masaları süsledi. Bu görüntü inanın içimizi sızlattı. Böyle rezalet olur mu! Mübarek Ramazan’da Müslümanlar bombaların altında can verirken, bizim iftar sofralarımızı neler süslüyor! Tek kelime ile yazıklar olsun” dediler.

ODA BAŞKANLARINA TEPKİ
SESOB’a bağlı 61 oda başkanının Filistin’e destek yürüyüşlerinde, toplantılarında, buluşmalarında ön planda yer aldığına işaret eden vatandaşlar, “Şimdi sormak istiyoruz. Mübarek Ramazan ayında iftar masalarına onlarca litrelik kola şişelerini koymak, oruçlu insanlara kola servis etmek, Gazze’de Müslümanlara yapılan soykırım sürürken, kolayla iftar açmak ne kadar doğru! Şimdi sormazlar mı! Filistin’e destek yürüyüşlerinde, toplantılarında, buluşmalarında ön planda yer alan bu oda başkanları mübarek Ramazan ayında kolayla iftar açması ne kadar doğru! SESOB’a bağlı 61 da başkanı ne kadar samimi! Toplumun gözü önünde göstere göstere yapılan bu samimiyetsizlik çok ayıp, yazıklar olsun. Bir tek Başkan Alişan değil SESOB oda başkanları kokalı iftar programındaki samimiyetsizlik ve ayıbın birebir ortağıdır” dediler…

ODA BAŞKANLARI: BİZ İÇMEDİK Kİ
Bu arada Halk54.com Haber merkezi’nin ulaştığı bazı oda başkanları ise kesinlikle iftarda kola içmediklerini ve ortada yanlış anlaşılma olduğunu söyledi. Bir oda başkanı, “Ben zaten kolaya karşıyım. İftarda kolaları görünce çok sinirlendim ama bir şey diyemedim. Ayrıca kola da içmedim” dedi. Bir oda başkanı ise, “Şahitlerim var ben koyla içmedim. Zaten iftara 1 gün kala çağrıldım” dedi. İsminin kesinlikle verilmesini istemeyen bir oda başkanı ise, “Kurumun başında Hasan Alişan var. Bizi neye hedefe oturtuyorsun” diyerek tepkisini dile getirirken, bir b.aşka oda başkanı da “Ben ağzıma ömrüm boyunca kolayı sürmedim. Ben ayrancıyım” dedi. Kola içmediğini anımsatan bir oda başkanı ise, “Adımı kullanma ama bende kolayı görünce çok üzüldüm. Ama içmedim” derken, sanayiden gelen motorcularla iftar açtığını dile geçiren bir oda başkanı ise, “10 motorcu şahit, iftarda ben kola içmedim” dedi. 

UZAYLILAR MI İÇTİ
Bütün oda başkanları kola içmediğini belirtti SESOB iftarıyla ilgili bizde Halk54 olarak şunu sormak istiyoruz. Bu kolaları kim içti! İftara sanayilerden gelen çıraklar mı içti! Kimse kola içmediyse onlarca litre kolayı uzaylılar mı içti!