SABAH'tan Hüseyin Cumalı'nın haberine göre, Sakarya'da bindiği minibüste cezaevinden yeni çıkan şoförün tacizine maruz kalan ve darp edilen üniversiteli Merve K.'nın yaşadığı kâbus, meslek odalarının ve iş başvurusu alan kurumların sabıkalı şoförlerle ilgili ihmal ve aymazlıklarını gündeme getirdi.

SABAH'ın görüştüğü Merve K.'nın annesi Sevgi K. ve meslek odalarının açıklamaları, genç kızın; 11 Şubat 2015 tarihinde Mersin'in Tarsus ilçesinde Özgecan Aslan'ın yaşadığı acı akıbetten şans eseri kurtulduğunu gözler önüne seriyor. Anne Sevgi K., "Minibüsün sahibine, 'Minibüsünüzü teslim ettiğiniz kişiyi tanıyor musunuz?' diye sorunca 'Tanımıyorum' dedi. Binlerce insanı taşıyan minibüsler kimlere emanet ediliyor. Bu tür kişiler artık toplumun içinde gezdirilmesin" dedi. Acılı anne, "Bakmaya kıyamadığım kızımı, bir şerefsiz ellerini bağlayıp, döverek, kirli emellerine alet etmeye çalışıyor. Ama kızım direndi. Öldürülseydi, hesabını kim verecekti. Hiçbir insanın evladı bunu hak etmiyor.

Yalova’da kumar operasyonu: 6 gözaltı Yalova’da kumar operasyonu: 6 gözaltı

Kızım, o minibüste emanet. İnsan olan da kendisine teslim edilen emanete saldırmaz, korur" dedi. SABAH'ın Sakarya'da yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre minibüs şoförlüğü başvurularında ehliyet haricinde ekstra belge istenmiyor. Oysa İstanbul ve diğer şehirlerde minibüs şoförlüğü için başvuranlar sıkı bir sağlık taraması ve sabıka kaygı sorgulamasından geçiriliyor. Sakarya'daki minibüs şoförü Serdar Serkan Yesin'in bu prosedürden geçmediği ortaya çıktı. Sakarya'da ulaştığımız sektör kaynakları, kentte ehliyeti olan herhangi bir kişinin minibüs şoförü olabileceğine dikkat çekiyor.

ŞOFÖRÜN YERİNE GEÇMİŞ
İstanbul Minibüsçüler Odası Başkanı Emin Alagöz, "İstanbul'da bir minibüs sürücüsü olabilmek için öncelikle sağlık raporu, sabıka kaydı, Bakırköy veya Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden uyuşturucu bağımlılığına ilişkin tahlil kaydı alıp belediyeye müracaat ediliyor. Her minibüs sürücüsü bellidir" dedi. Öte yandan minibüsle ilgili incelemeler, saldırgan Serdar Serkan Yesin'in aracın ikinci şoförü olduğunu ortaya koydu. Saldırgan çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Sakarya'daki olayla ilgili ise Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, olayın yaşandığı 54 M 0258 plakalı aracın sahibinden savunmasını istedi.

'CAM FİLMİ İSTEMİYORUZ'
ŞOFÖR Serdar Serkan Yesin'in kullandığı minibüsün cam filmli olması da Sakarya'da bardağı taşıran son damla oldu. Vatandaşlar, Sakarya Valisi Oktay Kaldırım'dan cam film sorununa çözüm bulunmasını istedi. Şehrin göbeğinde minibüste yaşanan saldırıyı kimsenin görmemesini değerlendiren vatandaşlar, "Görmezler tabii, birçok toplu taşıma aracının camı siyah filmle kaplı. Bunların camlarını neden siyah filmle kaplanıyor! Bu araçlar kamuya açık ve kimsenin özel aracı değil" dedi.

CEZAEVİNDEN YENİ ÇIKMIŞ
GÖZALTINA alınan Serdar Serkan Yesin'in, aralarında cinsel istismarın da bulunduğu 30 suç kaydı olduğu ortaya çıktı. Şüphelinin 6 gün önce cezaevinden çıkıp, minibüste şoför olarak çalışmaya başladığı öğrenildi. Sakarya'nın Erenler ilçesinde, üniversite öğrencisi Merve K.'ya (22) minibüsün içerisinde cinsel saldırı girişiminde bulunup daha sonra da darp eden Serdar Serkan Yesin, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

BAKANLIK MÜDAHİL OLDU
ÖTE yandan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sakarya İl Müdürü Musa Zor, kurum avukatı ve uzmanlarıyla birlikte Merve K.'nın ailesini ziyaret etti. Gerek hukuksal, gerekse psikolojik anlamda ailenin yanında olduklarını belirten İl Müdürü Zor, "Hem kızımıza, hem ailemize psikolojik destek veriyoruz. Ayrıca kurum avukatlarımız olaya müdahil oldu. Her anlamda ailenin yanındayız" dedi.