Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, sokak hayvanlarında kuduz hastalığıyla mücadele ile ilgili açıklamada bulundu.

Yıldız, "Sakarya Büyükşehir Belediyesi başkanı Sn.Ekrem YÜCE ile  Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası ile yapmış olduğu protokol çerçevesinde sokak köpeklerini kısırlaştırma ve kuduz aşısı uygulanacak, iç ve dış parazit yönünden köpekler ilaçlanacak, kulak küpesi ve de chip uygulanacak. Bu proje ülkemize ve de bütün dünyaya örnek bir projedir. Sn. Ekrem YÜCE başkanımıza proje konusunda  göstermiş olduğu duyarlı duruştan dolayı çok teşekkürler. Sonunda Sakarya ilinde yaşayan vatandaşlarımız kazanacaktır.

Asırlık değerimiz ilmek ilmek örülüyor Asırlık değerimiz ilmek ilmek örülüyor

Bu proje ile sokak köpeklerin üremesi durdurulacak. Köpeklerden insanlara ısırma yöntemiyle geçen kuduz hastalığı kontrol altına alınacaktır. İnsanımız güvenli bir şekilde işine ya da sokağa çıkabilecek , çocuklarımız ise gerek sokağa gerekse okullarına güvenli bir şekilde gidebilecektir. İnşallah bu  proje bütün ülkemize örnek olur ve  proje tamamıyla uygulanır. Köpek ısırmasıyla bulaşan kuduz hastalığı kabusu hiçbir çocuğumuza ya da insanımıza hiçbir şekilde zarar gelmez.

Bu arada sahipli kedi ve  köpeklerin kuduz aşıları zamanlarını iyi takip edelim. Veteriner Hekiminize zaman kayıp etmeden her yıl yaptırınız. Aşılama hem köpeğinizin aynı zamanda kedinizin kuduz hastalığı yönünden korurken hem de sizi kuduz hastalığından korumuş olur. Bu arada köpek ve de kedinizin sağlığı için önemli olan diğer aşılama ve ilaçlamaları da  zamanında veteriner hekiminize yaptırınız. Halkımıza sağlıklı mutlu günler dilerim." dedi.