Staj ve Çıraklık Mağdurları, kendilerine uygulanan adaletsizliğin giderilmesi ve seslerini duyurmak için bu kez Sakarya’da bir araya geldi.  Sakarya Staj Mağdurları (SSM) Başkanı Canan Küsmez tarafından AKM önünde yapılan basın açıklamasında; “Bugün Staj mağduriyetine çözüm olmasını umut ettiğimiz bir basın bildirisi vereceğiz, ama önce bir ortaya koyalım, Nedir staj mağduru? Meslek lisesi, üniversite ve meslek yüksekokullarında zorunlu staja tabi tutulan, sanayide, araba tamirhanelerinde, kuaförlerde ve sair iş kollarında çalışırken haftanın 5 günü çalışıp bir günü teorik eğitim almaları amacıyla meslek okullarına gönderilen emektarların, bizzat devlet tarafından yapılan sigortalarının emekliliğe başlangıç sayılmamasıdır. İleride meslek sahibi olsun, bir dükkan açsın ekmeğini kazansın düşüncesiyle meslek liselerine, meslek yüksek okullarına gönderilen emekçilerin mağduriyetidir. Üniversitelerin ilgili bölümlerini okurken zorunlu staj yapanların yaşadığı mağduriyettir. Küçücük yaşta haftanın 6 günü karda, kışta, soğukta araba altına yatan çırağın, kalfanın mağduriyetidir.

“NERESİNDEN BAKARSANIZ BAKIN BİR SORUN YUMAĞI”

Şimdi akılara şu soru geliyor Peki bu mağduriyet ortaya nasıl çıkıyor?

Daha önce bahsettiğimiz şekilde staj yapan ya da çıraklık okuluna giden insanların sigortaları yatarken uzun vadeli sigorta kollarına değil, sadece meslek kazası ve hastalığını kapsayan kısa süreli sigortaya prim yatıyor. Bu arkadaşımız kendisini sigortalı zannediyor, emeklilik hayalleri kuruyor. Ne zaman ki sigortaya müracaat ediyor, arkadaşımızın bütün hayalleri yıkılıyor. Emeklilik yaşı gitmiş belki de 10 sene öteye. Peki neden? E dedim ya uzun vadeli sigorta kollarına prim yatmamış. Peki neden yatmamış, çünkü o meslek hastalığı ve kazasına karşı korunmak üzere sigortalanmış, emeklilik amacıyla başlangıç sayılmaz. Meslek Yüksek Okulları, sağlık meslek liseleri, üniversitelerin bazı bölümleri ve bazı çıraklık okullarındaki kardeşlerimizin büyük kısmının sigorta girişleri SGK’ya bildirilmemiş. Bu kardeşleriz zorunlu staj yapmışlar ama SGK sisteminde numaraları görünmüyor. Arkadaşlarımızın elinde diploma var, sorunlu stajını yapmış CİMER’e başvurmuş, AKIM’e yazmış, SGK’ya fiilen gitmiş yok! Sonuç yok. Güler misin? Ağlar mısın? Baştan beri anlatıyoruz ya, neresinden bakarsanız bakın bir sorun yumağı. Ortada aktif bir çalışma var, patron var, mesai var. İş kanununda birisi iş yerinde çalışmaya başladığı an işçidir. Sigorta kartı var, sigorta numarası var ama emekliliğe başlangıç yok.

“BUNUN NERESİNDE ADALET?”

1999 öncesi giriş yapılan arkadaş 5000 prim günüyle emekli olacak, ben 9000 gün prim ödemişim. Neymiş çıraklık sigortasına tabiymişim. 10 sene daha çalışmam isteniyor. 13 bin günle rekorklar kitabına gireceğiz herhalde amaç bu. Bunun neresinde yahu adalet? Bu soruna çözüm bulabilmek adına 2017 Staj ve Çıraklık Mağdurları adıyla derneğimizi kurduk. Anayasal çerçeve de haklarımızı arayalım, görüşmeler yapalım, soruna çözüm getirelim istedik. Staj SSK başlangıcı olsun sloganıyla çıktığımız yolda çeşitli tarihlerde konunun çözüm odaklarıyla görüştük.  Konunun çözümüne dair raporlarımızı sunduk. Gayet makul karşılandı, raporlardaki bilgilerin araştırılacağı söylendi, içimiz umut doldu. Bu arada boş durmadık sosyal medyada örgütlenerek iktidar, muhalefet taraf tutmadan tweet çalışmaları yaptık. Her hafta 2 gün tag çalışmaları yaptık. Her çalışmamızda milyon civarı tweet attık, hakkımızı aradık.

HEPİMİZ BİR ANDA ŞOK OLDUK

Çok güzel haberler gelmeye başladı. Gerek çalışmalarımız, gerek medyamızın konuya olan ilgisi bizi sonuca götürüyordu. Hatta Sayın Çalışma bakanımız katıldığı programlarda sorunun farkında olduğunu, uygulamanın çok eski olduğunu, problem yarattığını bildirdi. Eni sonu Aydın’da bir katıldığı programda gelen soru üzerine konuyla ilgili çalışıldığını, EYT çözüldüğünde bu konunun da çözüme kavuşacağını belirtti. Devletin çalışma bakanının ağzından böyle bir şeyi duyduğunuzda mağdur olarak ne hissettiyseniz biz de onu hissettik. Medyada yer alan birçok sosyal güvenlik uzmanı Staj mağduriyetinin çözüleceğini, sorunun ortadan kalkacağını belirtti. Buraya kadar her şey yolundaydı, ta ki TRT’nin yaptığı bir programda aynı çalışma bakanının staj konusunun EYT’nin dışında olduğunu söylemesine kadar. Hepimiz bir anda şok olduk. Sadece iki hafta önce konuya vakıf olduğunu, çalışma yapıldığını bildiren sayın bakan şimdi onlar bu çalışmanın dışında diyordu. Bununla da yetinmeyip katıldığı diğer programda kursiyer, nitekim en soncusunda öğrenci diyordu.

BİZ NEYİZ?

Burada aklımıza şu sorular geliyor sayın bakanım,

1-      O iki haftada ne değişti? O iki haftada staj mağduriyetine çözüm getirmeme kararını vermenizdeki etmen neydi? Neden açıklamıyorsunuz?

716 düzensiz göçmen yakalandı 716 düzensiz göçmen yakalandı

2-      Sayın bakanım biz neyiz? Bursiyer? Kursiyer? Öğrenci? Hakikaten bir karar verin de ne olduğumuzu bilelim.”

“KİM YANIMIZDAYSA ONUN YANINDAYIZ”

Küsmez son olarak şu ifadelere yer verdi; “Biz 2014 seçimlerinde seçim vaadiydik. 2018’de yine aynı durumdaydık ve geldiğimiz durum ortada. Şimdi hep bir ağızdan diyoruz ki kim yanımızdaysa onun yanındayız. Staj mağdurunun partisi yok. Ve yeni sloganımız “Çöz Stajı Al Oyumuzu”