Kısa adı EYT olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili yapılan düzenleme kapsamına 1999 öncesi çıraklık ve stajyerlik yapanlar alınmadı. Yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için ülkenin dört bir yanında örgütlenen Staj mağdurları seslerini gür çıkartmak için Kadıköy Rıhtım Meydanı’nda bir araya geldi. Sakarya, Kocaeli, Bursa, Düzce, Bolu gibi bir çok ilden İstanbul’a gelen staj ve çıraklık sigortası mağdurları EYT kapsamında SSM mağdurlarının da meclise gelmesini istedi.

1999 yılı öncesi çıraklık ve stajyerlik yapanların EYT kapsamında yapılan düzenlemenin dışında bırakıldığını anımsatan Staj Sigortası Mağdurları Derneği Başkanı Ferhat Salman bu mağduriyetin mutlaka düzeltilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Meslek lisesi son sınıfta sanayide aktif olarak çalıştırılan mağdur olduğunu anımsatan Başkan Lamsan; “İş yerlerinde çırak olarak çalışan insanların sigortalarının sadece kısa vadeli kısmı yattığı için emeklilik dönemini 10-15 yıl geciktiren ciddi bir adaletsizlik var” dedi.

Staj ve çıraklık mağdurlarının 15-16 yaşından itibaren çocuk yaşta çalışmalarına rağmen emeklilik hakkını kazanamadıklarının altını çizen  Salman, o günlerde verilen sözlerinde tutulmadığını anımsattı. Salman, “Yaşıtları sokakta oyun oynarken, iş yerlerinde üreten, çalışan yüz binlerce insan büyük mağduriyete uğramaktadır. Staj ve çıraklık sigortası mağdurlarının, staj başlangıçları uzun vadeli sigorta koluna başlangıç sayılır ve bu insanlar staj sürelerini borçlanırsa bu sorun kolayca çözülebilir” diye konuştu.

Salman, “Haklıyız, kazanacağız. Staj, EYT yasa tasarısı ile birlikte TBMM gündemine gelmeli ve mağduriyet çözülmelidir" dedi. Staj ve Sigorta Mağdurları (SSM) Derneği Sakarya İl Başkanı Canan Küsmez ise staj döneminin emeklilik işlemlerinde sigorta başlangıcı sayılması taleplerini sürdürdüklerini bir kez daha dile getirdi. Ekibiyle birlikte İstanbul’a giden ve buluşmaya katılan Başkan küsmez, “Uzun bir süredir gerek sosyal medyada çalışarak, gerekse bizzat devlet ricaliyle yüz yüze görüşerek staj ve çıraklık sigortasının yarattığı mağduriyete çözüm arıyoruz” dedi.

Küsmez, “1999 öncesi çıraklık yapmış, sanayilerde yağ-kir içinde çalışmış stajyerleriz. Staja, çıraklık okuluna başladığımızda elimize birer sigorta kartı verilerek "Yaşıtlarınıza göre avantajlısınız, haydi bakalım emekliliğe bir adım attınız" dendi. 18 yaş altının reşit olmadığı kabul edilen ülkemizde 14-15 yaşında çocuğun uzun vadeli sigorta kolu nedir? Hastalık ve kaza sigortası nedir? tarzı bilgilere sahip olmasını elbet beklemeyiz” dedi.

Yüzde 73 zam bayram havası estirdi, mehterle kutladılar Yüzde 73 zam bayram havası estirdi, mehterle kutladılar

Küsmez, “Hakkımızı alalım, borçlanalım, staj tarihlerimizi uzun vadeli sigorta kollarına başlangıç saydıralım diye dört koldan çalışmaya başladık. Sosyal medyada birleştik haftada ortalama 2milyon tweet attık, haber kanallarına çıktık ve hatta meclise giderek grup başkan vekilleri Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Erkan Akçay ile bu mevzuda ikişer kere görüştük. Çalışma bakanımız Vedat Bilgin ile 10 Ağustos'ta makamında görüştük, raporlarımızı sunduk ve kendileri bu konuyla mutlaka ilgileneceğini belirtti." Diye konuştu.

Küsmez, "Bu çalışmaları yaparken ihmal ettiğimiz, desteğini istemediğimiz sadece sizlerin kaldığını görünce çok üzüldük.Aynı semtin, aynı ilin evlatlarıyız, komşuyuz. Elbette sizlerden de staj ve çıraklık sigortası mağdurlarına destek olmanızı, taleplerimizi genel merkeze iletmenizi rica ediyoruz. İnanıyoruz ki ay coğrafyanın insanları olmamızın yanında, mağdur olarak desteğinizi talep ettiğimiz için kayıtsız kalmayacaksınız. İnanıyoruz ki sizler sayesinde en üst makamlara sesimizi daha gür duyuracağız." dedi.

f7e07dce-dbcd-4b0a-9a0a-c0d0f80c230030dcc036-650c-4c94-8395-0b8a1599db7b09f26f81-df08-4d5b-b895-fe3090d546397dc55ac7-4a19-416b-863f-b5ddad3785e0