Sakarya Üniversitesi Sanat Tarihi Öğretim Görevlisi Tülin Çoruhlu, tarafından 2011 yılında yapılan çalışmalar sonucu Fatih Sultan Mehmet'in doğuya yaptığı sefer sırasında sıtma sonucu ölen 20 askere ait olduğunu belirledi.
Bölge Yayla, konaklama yeri ve suyunun güzel olması nedeniyle yaylanın Sultanpınarı ismini alan Akyazı’nın Sultanpınarı yaylasında Şehit mezarları bakımsızlıktan kaybolmak üzere...

Sakarya bölgesinde 25 yılı aşkın süreyle Akyazı' da gizli kalmış tarih ve yapılar konusunda araştırmalar ve Sanat Tarihi ve Arkeoloji alanında çalışmalar yapan Tülin Çoruhlu, 2012 yılında 40 gün süren çalışmalar sonucunda Boztepe Mahallesinde Kilise yapısına ait yapı ve taşlar bulmuş, mezarlara yönelik çalışmada tarihe ışık tutmuş , hatta 2012 yılında 40 gün süren çalışmalar sonucunda Boztepe Mahallesinde Kilise yapısına ait yapı ve taşlar bulunmuştu.

Aradan geçen yaklaşık 10 yıla rağmen Sultanpınarı yaylasında herhangi bir Sanat Tarihi ve Arkeoloji alanında hiçbir çalışma yapılmayarak unutulmaya yüz tuttu.
Başka bölgelerde çok küçük kalıntılar bulunmasına rağmen harekete geçen yetkililer Akyazı Sultanpınar yaylasındaki tarihi şehit mezarları ve kilise kalıntıları için hiçbir çalışma yapılmadı.