15 Temmuz gecesi Sakarya'da neler oldu? İşte saat saat yaşananlar... 15 Temmuz gecesi Sakarya'da neler oldu? İşte saat saat yaşananlar...

Nurettin Eryılmaz / Fuat Koçer

2015 yılında Suriye’de başlayan iç savaş nedeniyle ülkemize sığınan binlerce Suriyeli mültecilerin geri dönmesi amacıyla Suriye rejimiyle görüşmek için CHP çalışma başlattığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası açıklamalarda bulundu. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın açıklamaları hakkında konuşan Erdoğan, Şam yönetimi ile ilgili ılımlı mesajlar verdi.

HALK54 ekibi de CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in Suriyelilerin kendi ülkelerine dönemleri için başlattığı adımla ilgili Sakaryalılara mikrofon uzattı. HALK54 mikrofonuna konuşan Sakaryalılar, "Bomba gibi bir olay olur. Ülkelerine gitsinler, misafirlik bitti artık. Suriyeliler ülkemiz açsından ekonomik bir yük. Eğer Suriye’de güvenlikleri sağlanırsa bu şekilde ülkelerine geri gönderilsin. Türkiye rahatlar." dedi.

Iraklı, Suriyeli, Afganistanlı, Afrikalı gibi birçok ülkeden mülteci olduğunu anımsatan vatandaşlar, "Hepsi kendi ülkelerine geri gönderilsin yoksa ilerleyen yıllarda mülteciler Türkiye için sorun olacak." dedi.

Korucuk semtinden otobüsle gelen kadınlar sise aatlerce araç beklediklerini ve mülteciler nedeniyle çarşıya zor geldiklerini ifade ederek, "Bu bölgede ev satın alan mülteciler ev sahibi oluyor. Biz Türkler ev alamıyoruz. Bunun sonu nereye varacak. Herkes kendi ülkesine gitsin, gönderilsin" diye konuştular.