Sakarya Yerel Kültür Derneği Başkanı İbrahim Şahin, 21 Haziran Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

SYKD Başkanı İbrahim Şahin mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Kurtuluş Savaşı’nın en önemli cephelerinden biri olan Adapazarı’nda halkımız düşmana geçit vermeyerek, vatan ve hürriyet aşkıyla büyük zaferin kahramanları arasında yerini almışlardır. Her türlü tehlikelere, eziyet ve cefalara katlanan atalarımız, canlarını vatan topraklarına siper ederek, bizlere hür ve bağımsız bir ülke bıraktılar.

Her sayfası şan ve şerefle dolu tarihimizde, milli değerlerimiz uğruna atalarımızın gösterdiği büyük kahramanlıklar üzerine inşa ettiğimiz Cumhuriyetimizi koruyarak yaşatmak, ülkemizi ilimde, fende, kültürde ve sanatta dünyanın en ileri ülkeleri arasında taşımak hepimizin görevidir.

Binali Yıldırım'dan şehidimizin baba evine ziyaret Binali Yıldırım'dan şehidimizin baba evine ziyaret

Geyve Boğazı’nı geçemeyen Yunan kuvvetleri İzmit üzerinden Adapazarı’nı işgal etmiş, Rum ve Ermeni çeteleri ile birlikte bölgede aylarca halka zulmetmişlerdir. Ancak 20 Haziran gecesi Halit Molla liderliğindeki Kuva-yı Milliye Kuvvetleri ve halkımız Yunan işgaline karşı büyük bir saldırı başlatarak düşmanı bir daha Adapazarı’na ayak basmamak üzere temizlemiştir. 

Yunan kuvvetlerince ezan okunması yasaklanan minarelerimizde 21 Haziran sabahı ezan sesleri yükselmiştir. Sakaryalıların canları pahasına verdiği mücadele vatanın bağımsızlığı ve bütünlüğü için Türk ulusunun asla esir edilemeyeceğinin bir ispatı olmuştur.

Vatanımızın kurtuluşu için hayatları pahasına kahramanca mücadele veren başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Adapazarı'mızın kurtuluşunun önemli kahramanlarından Halit Molla ve silah arkadaşlarını, ebediyete intikal eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Adapazarı’nın 21 Haziran Kurtuluş Günü’nü, geçmişimizi unutmadan, tüm kalbimizle kutluyoruz. Kurtuluş etkinlikleri kapsamında 21 Haziran 2024 Cuma günü sabahı Kuva-yı Milliye Kahramanız Halit Molla’yı Söğütlü Sıraköy Mezarlığındaki kabri başında anacağız. Tüm halkımızı bekliyoruz.”