Tarımsal üretimin sürdürülmesi ve güvenli yapıların oluşabilmesi için tarım alanlarının korunması son derece önemli. Ancak tarım alanlarının korunmasının son derece önemli olduğu günümüzde girdi maliyetlerindeki artış ve akaryakıt fiyatlarının sürekli yükselmesinden dolayı zor günler geçiren üreticiler, borçlarından dolayı tarlalarını icra yoluyla teker teker kaybediyor. Sakarya'da birçok ilçede üreticilerin borçlarından dolayı tarım arazilerinin icradan satışa çıktığı ilanlar yayımlanırken üreticiler kara kara ne yapacaklarını düşünüyor.

Sorunları yerinde görüyor ve dinliyor Sorunları yerinde görüyor ve dinliyor

Tarım alanlarının korunması yalnızca üretim için değil çarpık ve güvensiz yapılaşmanın da önüne geçmek için son derece önemli. Öyle ki ülkemizde yaşanan ve büyük felaket olarak nitelendirilen 6 Şubat depremlerinde tarımsal üretim için bulunmaz değerde olan toprakların imara açılması ve bu yolla yok edilmesi, bu topraklar üzerindeki güvensiz yapılaşma, vatandaşları evsiz barksız bırakmış, binlerce kişinin de canına mal olmuştu. Çürük binalar ve tarım alanlarının yumuşak zemini, felaketin boyutunu daha da artırmıştı.

Sakarya'da da tarım alanlarının imara açıldığını belirten vatandaşlar, "Tarım alanları yok oluyor. Her gün gelip geçtiğimiz yol üzerindeki tarlalara baktığımızda 2-3 gün sonra bir bina yapılmaya başlanmış oluyor. Hem tarım alanı yok oluyor hem de güvensiz yapılar oluyor. Sakarya zaten deprem kuşağında olan bir il. Olması muhtemel Marmara depreminde tarım alanlarına yapılan yapılarda yıkım ve risk daha fazla olacak. Bunun hesabını o zaman kim verecek?" diye tepki gösterdiler. Vatandaşlar tarım alanlarının istismar edilmesine göz yumulmamasını istedi.  

sakarya yenihaber