Hüseyin Cumalı’nın haberi 

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), başkanın başkanlık divanının ve encümen üyelerin seçileceği, Meclis Toplantısı Ankara'daki bir otelde başladı. İstiklal Marşı okunması ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından divan heyeti oluşturuldu. Heyete en yaşlı üye sıfatıyla Divan Başkanı olarak Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk oldu. Türk, toplantının açılışında, Mehmet Sıddık Akış'ın İçişleri Bakanlığınca Hakkari Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılmasını kınadığını ifade etti. 

Fce6Dde0 9855 4927 Bb3E A50144214Dfb

Baro Başkanı Yıldız’dan Kurban Bayramı mesajı Baro Başkanı Yıldız’dan Kurban Bayramı mesajı

Ardından salondaki bazı belediye başkanları Türk'e, Akış'ın görevinden uzaklaştırılmasının hukuki bir süreç olduğunu söyleyerek tepki gösterdi. Türk, "Maalesef bugün halkın iradesine ipotek koyulduğunu görüyoruz, Hakkari Belediye Başkanımızın görevden alınmasını şiddetle kınıyorum" ifadelerini kullandı. Tepkilerin büyümesiyle salonda belediye başkanları arasında tartışma başladı. Bazı belediye başkanları kararın siyasi olduğunu savunarak, “Siz demokrasiyi hazmedemiyorsunuz” dedi.

 Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ise İçişleri Bakanlığı’nın aldığı kararla ilgili kınama yapan Divan Başkanı Ahmet Türk’e büyük tepki gösterdi. İçişleri Bakanlığı’nın aldığı kararı kınayan DEM’li belediye başkanlarına da tepki gösteren Başkan Alemdar, “Biz alınan kararı kınamıyoruz” diyerek tepkisini dile getirdi. Başkan Alemdar’ın bu çıkışına AK Partili ve MHP'li belediye başkanları da destek verdi. Yaşanan sözlü tartışma kısa sürede hararetlendi. Salonda bağrışmalar yaşandı.

B937A68C 8E1B 4F12 A58E 74Bae31B3075

Genel kurulda DEM Partililer ile AK Partililer arasında bir süre karşılıklı sözlü sataşmalar oldu. Tartışmanın ardından 2023 yılı Faaliyet Raporu görüşülürken Meclis Toplantısında; birlik başkanı, başkanlık divanı ve encümen üyelerin seçimi gerçekleştirilecek. Birlik başkanlığı yarışı ise Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında geçecek.

0Daca2C8 5681 423B 98D8 Fdf873Dbec8A