HALK54.COM

Bir dizi program için Sakarya'ya gelen TBMM Başkanı Mustafa Şentop, şehirdeki basın mensupları ile bir araya geldi. TBMM Başkanı Şentop, şehir merkezinde bulunan bir restoranda gerçekleşen buluşmada gazetecilerden gelen soruları yanıtladı.

Okullar açılıyor: 81 ilde servisler, barlar, kafeler denetlenecek Okullar açılıyor: 81 ilde servisler, barlar, kafeler denetlenecek

Yazı İşleri Müdürümüz Hüseyin Cumalı'nın kentsel dönüşümle ilgili sorusu üzerine TBMM Başkanı Şentop, "Deprem Türkiye’nin hemen hemen bütününü etkileyen bir büyük risk bir afet. Burada yaşandı daha önce. Ama eskiye gittiğimizde tarihte birçok yerde başta İstanbul olmak üzere birçok ilimizde bölgemizde var. Hala da o risk var, arada bir de kendini gösteriyor. Bu bölgede bu coğrafyada her an deprem olacakmış gibi bir hazırlık, yapacağımız bütün plan ve projelerde bu anlayış ve varsayım üzerine yapmamız lazım. Eskiden böyle yapılmamış, bunun büyük zararlarını gördük. Bilhassa 99 depreminde. Ben bu yönde yapılan çalışmaları takip ediyorum. Kentsel dönüşüm çok önemli fakat; bu tabi tek başına merkezi hükümetin yapacağı bir şey değil. Özellikle yerel planlar belediyelerin yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde hızlı bir şekilde yürütülmesi lazım. Bazı yerlerde çok başarılı çalışmalar var. Türkiye genelinde. Ama her yerde aynı hızda gitmiyor. Sürekli gündemde tutmamız gereken, pes etmememiz gereken bir husus kentsel dönüşüm. Gazetecilere de çok büyük görevler düşüyor bu konu ile ilgili." ifadelerini kullandı. 

TBMM Başkanı Şentop, buluşmanın sonunda şehrin vizyon projesi olan Ada Hayat projesini inceledi. Ada Hayat'a havadan bakan TBMM Başkanı Şentop, şehirde kentsel dönüşümün önemine vurgu yaparak, "Adapazarı Belediyesi'nin bu projesini çok beğendim, gerçekten başarılı bir çalışma olmuş. Yerinde kentsel dönüşüm çok önemli. Projede emeği geçenleri tebrik ederim" dedi. 

Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, TBMM Başkanı Şentop'a Ada Hayat projesiyle ilgili genel bilgileri aktardı. 
8a441e0d-245d-4b30-a6b2-a1a9d43bcaf7408a109f-2af7-4f2e-99bc-d1d4d4c0a3c68a9ce0d4-8ae6-42cd-9c5d-bc84a0b0809e