Çocuklar Kampüste projesi kapsamında ilköğretim öğrencileri SAÜ'yü ziyaret etti Çocuklar Kampüste projesi kapsamında ilköğretim öğrencileri SAÜ'yü ziyaret etti

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ev sahipliğinde ‘Teknikerlik Mesleğinin Geleceği ve Dijital Dönüşüm’ temalı Fikir Sofrası etkinliği gerçekleştirildi. Senato Toplantı Salonu’nda düzenlenen etkinliğe; SUBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Türkay, Optimak STU Firma Sahibi Tansel Cavit Kulak, EDS Global’den Erdal Deniz, FGİ Kapı ve Yükleme Teknolojileri’nden Hatice Sarıkaya, Aris 888’den Dr. Metin Çengel, Kromel Grup’tan Murat Demirezer ve Bahar Özyılmaz Yolcu, Kar Metal’den Fatih Kar, YILGENCİ’den Serkan Karaalp, E.M.S.’den Coşkun Koçak, Yılka Otomotiv ve Raylı Araç Teknolojileri’nden Nuri Türk ve Fikri Yılmaz, SUBÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Tatlı, SUBÜ Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sinan Esen, SUBÜ Sakarya Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Recep Kılıç, SUBÜ Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sezgin Kaçar, SUBÜ Kariyer Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Seda Gökdemir Ekici ve SUBÜ Yapay Zekâ ve Veri Bilimi Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Cem Özkurt katıldı.

Etkinlik detayları

SUBÜ Kariyer Merkezi koordinasyonunda düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Türkay, Fikir Sofrası’nın SUBÜ’den doğan bir istişare mekanizması olduğunu ve üniversite – iş dünyası iş birliği için bir rol model ortaya koyduğunu vurguladı. Kariyer Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Seda Gökdemir Ekici merkezin çalışma alanlarına ilişkin bilgilendirmelerde bulunurken, Yapay Zekâ ve Veri Bilimi Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Cem Özkurt ise yapay zekâ teknolojileri hakkında bir sunum yaptı. İki oturumda gerçekleşen ve sektör temsilcilerinin görüş ve önerilerinin alındığı Fikir Sofrası etkinliğinde; SUBÜ’nün +1 Eğitim Modeli’nin teknikerlik mesleği için önemli katkıları olduğuna, öğrencilerin bu model sayesinde mesleğe dair becerilerini geliştirebildiklerine vurgu yapıldı. Öğrencilerin +1 Eğitim Modeli kapsamında iş yeri uygulamasını yapacakları firmalarla daha sık temas kurulması gerektiğine dikkat çekildi. Meslek yüksekokullarına sektör temsilcilerin de katılımlarıyla gerçekleşecek ziyaretler yapılmasına ve bu ziyaretlerde sektörün istihdam etmeyi düşündüğü ara elemanlarda aradıkları niteliklerin neler olduğuna dair bilgilendirmelerin yapılmasına karar verildi.