Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 29 Kasım'da yaptığı açıklamada, zincir marketlerdeki fahiş fiyatlarla ilgili yeni yaptırımların devreye alınacağını söylemesi sonrasında zincir market tartışması giderek büyüdü.

Bloomberg HT’ye konuk olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, çıkarılmasını istediği perakende yasası hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Palandöken, enflasyonun temel nedenlerinden birinin kuralsızlık olduğunu belirttiği konuşmasında, halkın en çok mustarip olduğu şeyin her gün değişen etiket fiyatları olduğunu söyledi. Perakende yasasının çıkmamasının fırsat eşitliğini bozduğunu dile getiren Palandöken, “Geleneksel yapı bozulunca fiyatlar yükseliyor.” dedi.

7.7'lik deprem Marmara Depremi'ni Tetikler mi? Kandilli Müdürü cevap verdi 7.7'lik deprem Marmara Depremi'ni Tetikler mi? Kandilli Müdürü cevap verdi

Zincir marketlerin perakende yasasının çıkmasını arzu etmediğini söyleyen Palandöken, “Ben en azından onların rahatını kaçırdım. Böyle bir kanunun çıkması için var gücümüzle çalışıyoruz ve çıkmasının gerekliliğini de anlatıyorum.” dedi. Palandöken sözlerine şöyle devam etti:

“Pandemi sürecinde fiyat hareketliliğini gördünüz. Dolayısıyla mağazalara ceza yazmayla olacak iş değil. 15 bin tane mağazası var, hangi sektördeki insan bunlarla başa çıkabilir? Rekabet unsuru oluşmadığı sürece fiyatlar istikrara kavuşmaz.”