Arnavutluk polisi, kırmızı bültenle aranan Thodex'in kurucusu Fatih Özer'in Arnavutluk'un Vlora kentinde yakalandığını açıkladı.

Binlerce kişiden topladığı 2 milyar dolarla Arnavutluk'a kaçan kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer ile ilgili bir gelişme yaşandı.

Bir süredir aranan Özer, Arnavutluk polisi tarafından yakalandı.

Son Windows 11 güncellemesinde yeni sorun Son Windows 11 güncellemesinde yeni sorun

Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Çuçi, bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya kırmızı bültenle aranan Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer'in Arnavutluk Vlora’da yakalandığını ve kimliğinin biyometrik sonuçlar ile de teyit edildiğini iletti.

İADE İŞLEMLERİNE BAŞLANDI
Emniyet Genel Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığınca Fatih Özer’in Türkiye’ye iadesi işlemlerine başlandı.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı'ndan, Thodex'in kurucusu Fatih Özer'in iadesiyle ilgili bir açıklama yapıldı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA
İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Bledar Çuçi bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Kırmızı Bültenle aranan Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer'in Arnavutluk’ta Vlora’da yakalandığını ve  kimliğinin biyometrik sonuçlar ile teyit edildiğini iletti.

Emniyet Genel Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığınca, Fatih Özer’in Türkiye’ye iadesi işlemlerine başlandı.”

YARGILAMA SÜRÜYOR
Kripto para borsası Thodex üzerinden binlerce insanı mağdur ettiği iddia edilen 6’sı tutuklu 21 sanık yargılanıyor, kurucu Fatih Özer de kırmızı bültenle aranıyordu.

İddianamede firari Faruk Fatih Özer'in de aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu 21 sanık hakkında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme", "bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" ve "tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından 12 bin 164'er yıldan 40 bin 562'şer yıla kadar hapis cezası isteniyor.