Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılı sonunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi'nce (TOKİ) 5 yılda 500 bin konut yapımını içeren "Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi" olarak tanıtılan projeyi duyurdu. "İlk evim, ilk arsam, ilk iş yerim" temalı projenin ilk etabında 2 yıl içinde 250 bin konutun yapımının gerçekleştirileceği duyurulurken, Sakarya'ya da 2 bin 750 konutluk kontenjan ayrıldı.

DEPREM FELAKETİ PROJESİ AKSATTI

Bu kapsamda Adapazarı (bin 760), Kocaali Caferiye'de (300), Ferizli Sinanoğlu'nda (250), Hendek'te (220), Arifiye'de (120) ve Taraklı'da (100) olmak üzere toplam 2 bin 750 konut için 16 - 17 Ocak 2023'te kura çekildi. 6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler sebebiyle bu proje yavaşlatılırken, Sakarya'daki hak sahipleri ise müjdeli bir haber beklemeye başladı.

TOKİ, ARİFİYE KONUTLARI İÇİN İHALEYE ÇIKIYOR

Büyükşehir’de promosyon sözleşmesi imzalandı Büyükşehir’de promosyon sözleşmesi imzalandı

Ve binlerce vatandaşın merakla beklediği projede yeni bir gelişme yaşandı. TOKİ, Sakarya'nın Arifiye ilçesinde inşa edilecek konutların yapımı ve çevre düzenlemesi işi için ihale ilanı yayınladı. TOKİ'nin internet sitesindeki bilgilere göre ihalesi yapılacak proje 129 konut ve 4 adet dükkanın yapımı, altyapı işi ve çevre düzenlemesini içeriyor.

HANGİ MAHALLEYE YAPILACAĞI DA BELLİ OLDU!

TOKİ'nin bugüne kadar yaptığı işlemlerde ilçelerdeki konutların hangi mahallelerde yapılacağı da belli değildi. Kurumun yayınladığı ihale ilanındaki bilgilere göre Arifiye konutları ilçenin Sapanca sınırındaki Cumhuriyet Mahallesi'nde yapılacak.

450 GÜNDE BİTİRİLMESİ PLANLANIYOR

24 Temmuz 2024 Çarşamba günü TOKİ Başkanlığı Toplantı Salonunda gerçekleşecek ihalede bir sonuca varılırsa teslim tarihi yer tesliminden sonra 450 gün olarak belirlendi.

DİĞER İLÇELER BELİRSİZ

Adapazarı, Hendek, Ferizli, Kocaali ve Taraklı'da yapılacak konutlar için ise henüz bir gelişme yaşanmadı.

Medyabar