Halk54 Haber Merkezi

Sakarya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yusuf İlkhun başkanlığında bir araya gelen paydaşlar şoför esnafına verilecek eğitim, hizmeti ele aldı. Toplu Taşıma ve Şoför Eğitim Proje adı altında yapılan çalışmaya Sakarya Valiliği’nden Nesimi Karakaya,  Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’ndan Şube Müdürü Mecit Yıldırır, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden öğretim üyesi Koray Cantez, Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Bölge Şube Müdürü Fatih Zerey, Trafik Müdürü İlker Şişman, Sakarya İl Jandarma Komutanlığı İl Trafik Şube Müdürü Mete Tozlu, Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü DEN Şube Müdürü Sibel Gediklioğlu, psikolog Betül Kerter, Harun Sürmeli, Sakarya Ticaret İl Müdürlüğünden Safa Soylu, Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Sekreteri Cengiz Aklın ile Hayrettin Zengin katıldı.

Toplantı da konuşan başkan İlkhun, “Gerçekleştirilecek olan eğitimler kapsamında eğitimi tamamlanan şoförlerimiz sağlanacak olan hizmet kalitemizi arttırarak yolcu frekansımızın artmasını da hedeflemekteyiz. Ayrıca günümüzde yaşanan olumsuz vakaların meydana gelmesini engelleyerek ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının da iş yükünü azaltmayı hedeflemekteyiz. Ulaşımın güvenilir ve arttırılmış kurumsal kimliğe sahip olması sayesinde toplu taşıma kullanan tüm halkımızın nihai yararlanıcı olacağını düşünmekteyiz. Toplu taşıma artan güvenin ayrıca bireysel araç kullanımını azaltmasını ve insanların toplu taşımayı daha fazla tercih etmesine katkı sağlayacağını düşünmekteyiz” dedi.

İlkhun, “Proje kapsamında eğitim alan dolmuş ve taksi şoförlerinin kurumsal kimliği benimsemesi, kişisel gelişimlerine katkı sağlaması, toplu taşımada hizmet kalitesinin artması, tüm toplu taşıma kullanan bireylerin güvenli bir ortamda seyahat etmesi, toplu taşımaya artan güvenle bireysel araç kullanımının azalması ve toplu taşımanın tercih edilmesinin artması beklenen sonuçlarımız arasındadır. Ayrıca şoförlerimizin aldığı eğitimler sayesinde toplu taşımada yaşanan olumsuz hadiselerin önlenmesiyle toplumda güvenli ulaşım ortamının oluşması Toplu taşıma araçlarının dahil olduğu gerek kazalar gerekse olumsuz hadiseler her gün hem yerel hem de ulusal basında yer bulmaktadır” diye konuştu.

İlkhun, “Toplu taşıma araçlarının topluma güven vermemesi insanların toplu taşıma araçlarına ve araç kullanıcılarına karşı olan olumsuz düşünceleri gündelik yaşamda çeşitli tartışma, kaza, memnuniyetsizliklere sebep olmaktadır. Böyle bir durum içerisinde hem toplu taşıma hizmetini sağlayanlar hem de bu hizmetten yararlananlar mutsuz bir ortamda bir arada bulunmaktadır. Mutsuz ve tedirgin bir ortamda çeşitli problemlerin çıkmasına zemin hazırlamaktadır” dedi.

İlkhun, “Verilen hizmetin seviyesinin arttırılması, hizmet sağlayıcılarının ( şoför, durak temsilcileri ve Şoförler Odasının) hizmet standartlarını arttırması toplu taşımada yaşanan problemleri ve bu hizmeti kullanan bireylerin bakış açısını değiştirmesi günümüzde var olan mutsuz ortamı yok ederek toplu taşımanın güvenilir olmasını sağlaması gerekmektedir. Günümüzde özellik gece ulaşım gerçekleştiren yolcuların kendini güvende hissetmemesi ve her an başına bir şey gelebileceğini düşünmesi ve hatta problem yaşamamak için bir yere gitmemesi anayasamızın sağladığı ulaşım hakkına ket vurmaktadır” dedi.

Problemleri engellemek ve hizmet standartlarımızı geliştirmek için;
-Şoförlerin güvenli sürüş eğitimi
-İletişim becerileri eğitimi
-Araç düzeni ve çeşitli güvenlik konuları hakkında bilgilendirilmesi
-Yolcu karşılama eğitimi
-Yolcu taşımacılığında iletişim eğitimi 
-Şoför davranışları eğitimi 
-Kılık kıyafet eğitimi
-Sürüş ve dinlenme eğitimi
-Öfke kontrolü eğitimi
-Trafik kuralları eğitimi
-Yolcu indirme ve bindirme eğitimi
-Fazla yolcu taşımacılığı eğitimi
-Sürücü-yolcu iletişimi eğitimi
gibi başta gelen konular ve katılımcı paydaşlarımızın da teklifleri ile eğitim verilmesi için Sakarya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odasındaki toplantımıza beklemekteyiz.

Paydaş Kurumlarımız 
T.C. Sakarya Valiliği 
T.C. Sakarya Büyük Şehir Belediyesi 
T.C. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
T.C. Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü
T.C. Sakarya İl Jandarma Komutanlığı 
T.C. Sakarya Aile ve Sosyal Hizmetleri İl Müdürlüğü
T.C. Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü 
T.C. Sakarya Ticaret İl Müdürlüğü
T.C. Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Akyazılı muhtarlar dert küpü Akyazılı muhtarlar dert küpü

Toplantı sonunda ise Başkan İlkhun “Yapmış olduğumuz toplu taşıma ve şoför eğitimi programında ulaşım kalitesini artırmak için kısa vade, orta vade ve uzun vade de yapacağım eğitimler hakkında fikir alış verişinde bulunduk. Tüm paydaşlarımıza ve katılımcı Sakarya Otobüsçüler ve Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Cevat Demir’e e katkılarından dolayı teşekkür ederiz” dedi.