G-Fast Hızlandırma Programı ile girişimcilere destek verilecek G-Fast Hızlandırma Programı ile girişimcilere destek verilecek

TÜBİTAK 1001 “Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında, 2023 yılı 2’inci dönem değerlendirme sonuçları açıklandı. Buna göre Sakarya Üniversitesinin 5 projesi kabul alarak, desteklenmeye hak kazandı. Ayrıca, Sakarya Üniversitesi araştırmacılarının farklı 3 projesi için de gerekli düzeltmelerin ardından bir sonraki dönemi beklemeden tekrar başvurabilme hakkı verildi.

Yılda ikişer dönem halinde açılan başvuralar sonucunda, Sakarya Üniversitesi’nden 2021 yılı iki dönem toplamında 3, 2022 yılında yine iki dönem toplamında 3 proje desteklenmeye hak kazanmıştı. Araştırma üniversitesi olma hedefi doğrultusunda yürütülen başarılı çalışmalar neticesinde 2023 yılının ilk dönem başvurularında 5 proje, ikinci dönemde ise 5 proje olmak üzere toplamda 10 adet 1001 projesi desteklenmeye hak kazandı. 2023 yılı ikinci döneminde ayrıca 3 adet proje için beklemeden tekrar başvurabilme hakkı verilmiş oldu.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından desteklenen 1001 Programı’nın amacı; yeni bilgiler üretilmesi, bilimsel yorumların yapılması veya teknolojik problemlerin çözümlenmesi için bilimsel esaslara uygun olan projelerin desteklenmesidir. Bu doğrultuda üniversitemiz araştırmacılarının hazırlamış olduğu 5 proje, 2’nci dönem TÜBİTAK-1001 “Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında desteklenmeye hak kazandı.