Sakaryalılar 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde konuştu Sakaryalılar 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde konuştu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Düzce’de Gümüşova Ziraat Odası tarafından Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) hibe desteğiyle kurulan Gümüşova Entegre Fındık İşleme Tesisinin açılışını Düzce Valisi Selçuk Aslan’la birlikte gerçekleştirdi.

Bayraktar, Gümüşova ilçesinde 2 milyon lira kaynakla hayata geçirilen Gümüşova Entegre Fındık İşleme Tesisi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Ziraat Odalarının gün geçtikçe gelişmeye devam ettiğini söyledi.

“Odalarımız önemli proje ve hizmetleri hayata geçiriyor”

Türkiye'de ziraat odalarının, kırsal kalkınma ve çiftçilere yönelik önemli proje ve hizmetleri hayata geçirdiğinden bahseden Bayraktar, şöyle devam etti:

"Ziraat Odalarımız önemli projeleri hayata geçirmeye başladılar. Hem bulundukları bölgenin tarımsal kalkınmasına hem de çiftçi refahına büyük katkı sağlıyorlar. Özellikle mevzuatımız değiştikten sonra altyapımızı güçlü hale getirmeye çalıştık. Ziraat Odaları Bilgi İletişim Merkezi'ni kurduk. İletişim sistemini kurduk. Artık Türkiye'nin her tarafındaki bütün odalarımız tapuya giriyor, sorgulama yapabiliyorlar. Nüfusa giriyorlar, sorgulama yapabiliyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimlerini sistem üzerinden yapabiliyorlar. Tarım ve Orman Bakanlığı ile bilgi ve paylaşım protokolü imzaladık, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ile uyumlu hale geldik. Bütün teşkilatımız e-devlete hazır.

Odalarımız bugün 500'ün üzerinde kırsal kalkınma projesini hayata geçirdiler. Bu çok önemli. Yine hem kendi danışmanlarıyla hem de Tarım ve Orman Bakanlığımız başta olmak üzere ilgili bakanlıklarla ilgili paydaşlarımızla 1 milyonun üzerindeki çiftçiye, kadın ve genç çiftçiler başta olmak üzere eğitim verdiler. Odalarımızda 3 bin civarında tarım alet ve makinesi var. Odalarımız, yüzlerce girdi mağazası açtı, gübre, tohum, ilaç bayilikleri yapıp piyasayı regüle etmeye çalışıyorlar. Fabrika kuran odalarımız var. Çiftçimizden ürünü alıyorlar, işliyorlar, katma değer katarak satıyorlar, değerlendiriyorlar. Tabii odalarımız, mevzuatımız değiştikten sonra bu noktaya geldi. Yani 15 yıldır böyle. Sayın Cumhurbaşkanı'nın huzurunda da söylediğim gibi 40 sene evvel mevzuatımız değişmiş olsaydı bugün farklı yerde olurduk. Geldiğimiz noktayı küçümsemiyoruz ama yetinmiyoruz. İnşallah bundan sonraki yıllarda daha çok önemli hizmetlere hep birlikte imza atacağız."

Konuşmaların ardından dua edilerek tesisin açılışı gerçekleştirildi. Çiftçiler ürettikleri fındığı kurutup ayıklayabileceği tesiste ayrıca paketleme de yapılabilecek.