Endonezyalı heyet Büyükşehir’in su ve dönüşüm başarısına hayran kaldı Endonezyalı heyet Büyükşehir’in su ve dönüşüm başarısına hayran kaldı

Sakarya Ülkü Ocakları tarafından hayata geçirilen ‘Ata Tohumunu Yaşat ve Koru’ projesi kapsamında Adapazarı Bileciler Köyü’nde Ata Tohumu ekimi gerçekleştirildi. Sakarya Ülkü Ocakları envanterinde bulunan Ata Tohumlarının ekilerek yeniden elde edilmesi amacıyla düzenlenen etkinlik, Ülkü Ocakları İl Başkanı Sayın Atilla Balcıoğlu’nun katılımı ile gerçekleştirildi.

Ata tohumlarının bir miras olduğunu ifade eden Ülkü Ocakları İl Başkanı Atilla Balcıoğlu, ‘Atalarımız asırlar boyunca tohumu eker, mahsule dönüştürür, üretilen mahsulün bir kısmını ise tohumunu kullanmak üzere ayırırdı. Bu sayede tohumlar, nesilden nesile ulaşarak günümüze kadar ulaştı. Sakarya Ülkü Ocakları olarak bizlerde bu mirasa sahip çıkıyoruz. Ülkemizin ürün çeşitliliğini korumak ve bizden sonraki nesillere aktarmak için bu projeyi hayata geçirdik. Ata tohumlarını ekerek, üreterek, yeniden tohum alarak, gelecek nesillere aktarabiliriz. Hemşehrilerimiz, Ülkü Ocakları il binasına gelerek Ata Tohumlarını ücretsiz bir şekilde temin edebilecek” diye konuştu.

Ata Tohumu, genetiği değiştirilmemiş saflığı korunarak asırlar boyu çoğaltılan bir tohum çeşididir. Coğrafyamıza bu tohumlar sayesinde asırlar boyu doğal ürünler elde edilmiştir. Ata tohumunun temel özelliklerinden birisi de üretim ve saklanması aşamalarında hiçbir kimyasal müdahalede bulunulmamasıdır. Ata tohumu, coğrafyamıza en uygun ekolojik ve verimli bir tohum çeşididir.

4Db56F55 4960 4Fb7 966F 057Dff58043A0133D531 F5Ca 47Be 8Aa3 1E196Ef1D9582A3239F7 8686 447B 9890 D1Feea7Ffe56