İki üniversite arasında imzalanan iş birliği protokolü ile uluslararası öğrencilere lisans tamamlama fırsatı sunulacak.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ve Uluslararası Balkan Üniversitesi (IBU) arasında iş birliği protokolü imzalandı. SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve IBU Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem tarafından imzalanan protokol ile eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve uluslararasılaşmaya katkı sağlamakla birlikte bilimsel etkileşim, kültürel değişim ve ortak çalışmalardan karşılıklı yarar sağlanması amaçlanıyor.

İmzalanan protokol ile lisans tamamlamanın önünü açtıklarını aktaran SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Üniversitemizdeki ön lisans programlarından mezun olan ve lisans eğitimlerini Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde devam ettirmek isteyen uluslararası öğrencilere lisans tamamlamaya yönelik eğitim-öğretim fırsatı sağlanacak. Bununla birlikte üniversitemiz ön lisans bölümlerinden mezun olan ve lisans eğitimlerini Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde devam ettirmek isteyen ulusal (TC vatandaşları) öğrencilerimize de Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği 7. Maddesi gereğince 180 AKTS eğitim şartıyla lisans tamamlamaya yönelik eğitim-öğretim fırsatı sunulacak. Öte yandan Erasmus+ ve Mevlana Değişim Programları için, personel ders verme ve eğitim alma hareketlilikleri, öğrenci eğitim alma ve staj hareketlilikleri gibi konularda da iş birliklerinin artmasını hedefliyoruz. Bu vesileyle imzaladığımız protokolün her iki üniversitemize de hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

TÜBİTAK uzmanları inceleme için SUBÜ’deydi TÜBİTAK uzmanları inceleme için SUBÜ’deydi

Sakarya’da çok iyi ağırlandıklarını belirten Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem de protokolün hayırlı olmasını dileyerek “Uluslararası Balkan Üniversitesi tarafından SUBÜ’lü akademisyenlere ana dili İngilizce olan hocalardan ders alma imkânı sunuyor olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Her iki üniversite adına fırsatlarla dolu, kıymetli bir protokol imzalamış olduk. Rektör Mehmet Sarıbıyık hocamıza teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.