İYİ Parti'den ihraç edilerek yoluna bağımsız olarak devam eden Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, 31 Mart Seçimleri sonrasında İYİ Parti'de başlayan kongre süreci ve Genel Başkan Meral Akşener'in aday olmama kararıyla ilgili Medyabar'a değerlendirmede bulundu. 

Dikbayır, partiye geri dönüşüyle ilgili olarak, "Ben bunları daha önce söylemiştim. Aylar önce söylediğim sözler maalesef çıktı. Ama memlekete, ülkeye İYİ Parti lazım. Toparlanacağına inanıyorum. Ankara'dan çağırıyorlar.  Şu anda yurtdışında olduğum için gelişmeleri buradan da takip ediyorum.  Ankara'ya döndüğümde oturup konuşacağız" dedi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener,  kendisinin ve oğlunun banka hesaplarının gayri resmi kontrol edildiğini öne sürerek, "Benim ve ailemin belediyelerde işi-gücü yok. Kanıtlanırsa siyaseti bırakırım" demişti.

AK Parti Danışma toplantısına yoğun katılım AK Parti Danışma toplantısına yoğun katılım

İddiaların odağındaki isimlerden İYİ Parti Milletvekili Ümit Dikbayır, "Hakkımdaki iddiaların birisi bile kanıtlanırsa milletvekilliğinden istifa edeceğim" demişti. Akşener'in imzasıyla kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edilen Dikbayır, daha önce aldığı istifa kararından vazgeçmişti.

Ümit Dikbayır, TBMM Başkanlığına sunduğu dilekçeyle yasama dokunulmazlığının kaldırılması talebinde bulunmuştu. Dikbayır ayrıca avukatı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunarak görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma, nüfuzu kötüye kullanma, kişisel verileri ihlal etme suçlarından kendisi hakkında soruşturma yürütülmesini istemişti. İki hafta önce partisinin Meclis Grubuna ve Genel Merkez Disiplin Kuruluna verdiği dilekçelere yanıt alamadığını, bu iddiaların üstünün örtülmesini istemediği için savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu kaydeden Dikbayır, aynı doğrultuda dokunulmazlığının kaldırılması için Meclis Başkanlığına başvurduğunu söylemişti. Dikbayır, gerçeklerin ortaya çıkmasını istediğini belirterek, süreci takip ettiğini dile getirmiş daha sonra da İYİ Parti tarafından ihraç edilmişti.

Dikbayır siyasi hayatını bağımsız milletvekili olarak sürdürüyor