Adapazarı Belediyesi Başkanı Mutlu Işıksu’nun Ada Hayat projesi ile şehirde gündem Kentsel Dönüşüm oldu.

AK Parti Sakarya Milletvekili, TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı Recep Uncuoğlu da TBMM’den canlı yayınla Tv264’te yayınlanan Gazeteciler Soruyor programına katıldı.

Konuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunan Uncuoğlu, her bir belediyenin bütçesinin yüzde 10’nunu Kentsel Dönüşüme ayırması gerektiğini söyledi.

'Afet Risklerini' görmek için Avrupa'yı keşfedecekler 'Afet Risklerini' görmek için Avrupa'yı keşfedecekler

“2000 BİN ÖNCESİ YAPILAR BUGÜNÜN YÖNETMELİKLERİNİ KARŞILAMAZ”

Ada Hayat projesi için Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ve ekibini tebrik eden Uncuoğlu, “Sakarya’da 2000 yılı öncesi yapıların kolon kiriş kesitleri, temel sistemleri bugünün yönetmeliklerini karşılaması mümkün değil. Bu yapılar performans analizini geçemez. 2000 öncesi yapıların beton değerleri 11 buçuk megapascal, yönetmelikte olması gereken 25 megapascal. 2000 yılı öncesi yapılan binaların hemen hemen hepsi bu standartları kapsıyor” diye konuştu.

Şuan yerinde dönüşümü için konuşulan ve 1993 yılında yapılan Katlı Pazar da bugünün yönetmeliğini karşılayamayacak yapılar arasında yer alıyor.

“VATANDAŞIMIZ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ KÜLFET OLARAK GÖRMEMELİ”

Ada Hayat projesinden sonra Katlı Pazar ve Kapalı Çarşı esnaflarının ‘Kentsel Dönüşüme’ sıcak bakmasının son derece isabetli olduğunu ifade eden Uncuoğlu, “Vatandaşımız kentsel dönüşümü bir külfet olarak görmemeli. Dükkânım küçülecek diye görmemeli. Vatandaşımız emsal artışları düşünüyor ise yeri geldiğinde kendisi de yasa kapsamından yararlanabilir. Yeter ki iyi kentsel dönüşüm örnekleri hayata geçsin.” dedi.

Medyabar