Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Yemekhanesi’nde yapılan haksızlık yargıdan döndü. Haklarını hukuk yoluyla arayan işçilere mahkeme sendikal tazimat ödenmesine hükmetti. Karar emsal karar olarak kayıtlara geçti.

HALK54.COM/ÖZEL HABER

NE OLMUŞTU!
Sakarya Üniversitesi’nin yemek ihalesini kazanan firma iddiaya göre “sendikalı işçi istemiyoruz” diyerek bünyesindeki 10 kişinin işine son verdi. Yaşanan bu gelişme üzerine Halk54.com’a gelerek basın açıklaması yapan işçilerden Hüseyin Yıldız, her 2 yılda bir yemek ihalesi yapıldığını belirterek, “Yemek ihalesini alan firmalar değişse bile burada çalışan kişiler değişmez idi. Ancak son yemek işini alan firma ‘sendikalı işçi istemiyoruz’ diyerek ben dahil 10 kişinin işine son verdi. Bizde hakkımızı hukuk yoluyla arayacağız” dedi. 

Gözden kaçırmayın

Pazarda fiyatlar ateş pahası: Vatandaş da pazarcı da gergin! Pazarda fiyatlar ateş pahası: Vatandaş da pazarcı da gergin!

YARGIYA BAŞVURACAĞIZ
Halk54.com’a gelen Yakup Say, Rıdvan Kılıç, Osman Tekin, Hikmet Kaymak ve Alper Bıyıklı, “Bizde hakkımızı yargıda arayacağız” dedikten sonra ellerinde bulunan “Taşerona Hayır” pankartıyla açıklama yapmıştı. İşçilerden Osman Tekin, “Ben 2 yıldır yemekhanede çalışıyordum ve ihaleyi alan firma yetkileri ‘biz buraya kesinlikle sendika sokmayacağız’ dedi. Bizi işten attı. İlk işten atılan ben oldum. Bana gerekçe olarak deneme süresi gösterildi. Avukatımla görüştüm ve 2 yıldır çalışan kişi için deneme süresinin olmayacağı belirtildi. Mağdurum dava açacağım” dedi.

VE DAVA AÇILDI
2020 yılında yaşanan bu olay sonrasında yargıya başvuran işçiler Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi’ne dava açtı. Açılan dava ve yapılan celseler sonrasında elde edilen kanıtlar., dinlenen tanıklarla birlikte mahkeme kararı verdi. Mahkemenin verdiği kararla işçileri haklı buldu. Mahkemenin verdiği kararla ilgili bir açıklama yapan Şeker-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Oğuz Kalay, “Sakarya Üniversitesi’nde üyelerimize yapılan haksızlığa yargı gereğini yaptı” dedi.

İŞÇİLER KAZANDI
Üyelerinin haklarına sahip çıkmanın mutluluğunu sendika ailesi olarak yaşadıklarını belirten Başkan Oğuz Kalay, “Sendika Sakarya Şubesi olarak verdiğimiz mücadele sonucunda üyelerimiz sendikal tazminat kazandı. Örnek bir karar oldu. Arkadaşlarımız 1 yıllık maaşları tutarında tazminat kazandı.  Toplamda 16 maaş tutarında nakit kazanım elde ettiler. Kazanan sendikalı işçiler oldu. Hayırlı olsun” diye konuştu.