Halk54 Haber Merkezi

Avrupa Spor Başkentleri Federasyonu (ACES) Sakarya’yı 2023 yılı için ‘Avrupa Spor Şehri’ ilan etmesiyle ilgili TV 264 ekranlarında yapılan ‘Gündem Özel’ programında Sakarya ve Kocaeli’de yapılan uyuşturucu operasyonu da ele alındı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sabah erken saatlerinde Sakarya’ya gelmesi ve sonrasındaki çalışmalarla ilgili konuşan gazeteciler, bu çalışmalara toplumun her kesiminden destek gelmesi gerektiğine vurduğu yaptı.

Ferizli’deki o görüntüler mahkemelik oldu Ferizli’deki o görüntüler mahkemelik oldu

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın her gün uyuşturucu ile ilgili yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldığını, Sakarya İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş’un göreve başlar başlamaz uyuşturucu ile ilgili önemli kararlar aldığını ve başarılı çalışmalarıyla tanınan Fethi Sayar’ın Narkotik Şube Müdürlüğü’nün başına getirildiğini anımsatan Hüseyin Cumalı, “ Vali Kaldırım uyuşturucu çalışmalarını bizzat takip ediyor. Uyuşturucuyla mücadeleye büyük önem veriyor” dedi.

Son baskında Sakarya’da 196 kişinin gözaltına alındığını ve bu kişilerin evleri ile işyerlerinden çok sayıda silah, para, dijital doküman ele geçirildiğini anımsatan gazeteci Hüseyin Cumalı, “Gözaltına alınan bu torbacılar uzman ekipler tarafından çapraz sorguya alınıyor. Torbacıların verdiği ifadelerle birlikte ekipler yeni baskınlar yapıyor. Zaten burada amaç torbacılardan çok bu torbacılara mal temin edenlerdir. Operasyonun adına da boşuna “kökünü kazıyacağız” demiyorlar. Yeni operasyonlar gelecektir. Benim tavsiyen bu torbacıların uyuşturucu satmaktan vazgeçmesidir. Zaten vazgeçmeseler de devlet peşlerini bırakmayacaktır” dedi.

Son aylarda yapılan baskınlardaki artışın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddialarıyla bir alakası olmadığını da belirten Hüseyin Cumalı, “Baskınlar arttı çünkü burada adını vermek istemediğim ve taş derilen bir uyuşturucudaki artıştır. Bu uyuşturucu ucuz ve diğer bir çok uyuşturucunun yerini aldık. Afganistan da bile artık esrar üretmeyip bu yeni tip uyuşturucu yapıyorlar. Bu hızla dünyaya yayılan uyuşturucunun tehlikesini gören Türk polisi işi sıkı tutuyor. Onun için baskınlar arttı. Yoksa CHP dediği için polis baskın yapmaz. Burada asıl olan emniyet genel müdürlüğü tehlikeyi erken sezdi ve yeni tip uyuşturucuya karşı savaş açtı” dedi.