Halk54 Haber Merkezi

Alkolde “Kırmızı Çizgi” olarak adlandırılan Adnan menderes Caddesi’nde yıllardır kanlı olayların ardı arkası kesilmedi. Defalarca silahlı çatışma, yaralama, cinayet, kavga ve mekan çatışmalarının yaşandığı caddede son olarak geçen 17 Aralık gecesi saat 01.00 sıralarında yan yana olan 2 alkollü mekan çalışanları arasında silahlı çatışma çıktı. Çatışma sırasında 21 yaşındaki Ahmet Toykar hayatını kaybederken, ateşli silahla yaralanan 6 kişi hastanelik oldu.

sevk (7)

Caddede yaşanan dehşet verici bu olaydan çok değil, bir gece sonra yine Adnan Menderes Caddesi’nde bu kez kalabalık bir grup 2 kişiyi öldüresiye dövdü. Cadde üzerinde işyeri bulunan Gökhan Sahip ve arkadaşı Osman Yenisolak’ı yolun karşısında bulunan alkollü mekandan gelen kalabalık grup hastanelik yapıncaya kadar darp etti. Kanlı olay sonrasında ölümüne dövülen 2 kişi Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak yoğun bakım servisine alındı.
 

Yaşanan olay sırasında olay yerine gelen polis ekibini gönderen kalabalığın kardeşi ve arkadaşını hastanelik yapıncaya kadar darp ettiğini belirten Hakan Sahip, 112 Acil Servis Ambulansının da yaklaşık 45 dakika sonra geldiğini söyledi. Olay görüntülerinin kameralarda mevcut olduğunu belirten Hakan Sahip hem polisin kalabalığın sözüne bakıp gitmesine, hem ambulansın geç gelmesine tepki gösterdi.

sevk (6)

Yaşanan kanlı olaylar sonrasında huzurlarının kalmadığını dile getiren Adnan Menderes Caddesi sakinleri ise Sakarya İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş’tan yardım istedi. Cadde üzerinde ve bağlı sokaklarında oturan vatandaşlar, “Yıllardır bu alkollü mekanlar yüzünden huzurumuz kalmadı. Bu mekanlara gelenler araçlarını bizim evlerimizin önüne park ederler, gece mekandan çıkınca küfüler ederek araçlarının yanına gelirler, araçlarının yanında tartışırlar ve biz bunları uyardığımız zaman da bizi tehdit ederler” dedi.

hakan 2 (4)

Cadde üzerine araçları gelişi güzel ve 2. sıra park edenlerin trafik akışını olumsuz yönde etkilediğini de belirten vatandaşlar, “Alkol alıp adam gibi evlerine gitseler iyi ama gitmiyorlar. Mekan çıkışı gece yarısı caddede sürekli tartışıp bağlıyorlar. Kavga ediyorlar. Tartışıyorlar. Küfür ediyorlar. Araçlarıyla dirft yapıp asfalta imza atıyorlar. Kız kavgası yapıyorlar. Gece yarası yapmadıkları kalmıyor. Yıllardır bunları şikayet etmediğimiz yer kalmadı. Ama kimse önlem almıyor. Alsalar da 1 hafta sonra her şey eskisi gibi oluyor” dediler.

hakan 2 (5)

Evinde çıkan yangını söndürmek isterken yaralandı Evinde çıkan yangını söndürmek isterken yaralandı

Bazı mekan sahiplerinin kendilerine hakaret ettiğini, ileri gidip tehdit ettiğini de anımsatan vatandaşlar, “Devletimiz bu caddede yıllardır kalıcı bir çözüm bulmadı. Son olarak 1 kişi öldü, 6 kişi vuruldu. Ardından 18 kişi 2 kişiyi dövdü. Bunlar yaşanırken  bizi düşünen var mı!  Çocuklarımızın yaşadığı travmayı düşünün var mı! Yaşlılarımızın korkusunu düşünün var mı! Kadınları, kızların ‘aman cam kenarına oturmayalım. Kör mermi gelir’ korkusunu düşünen var mı! Yıllardır yaşadığımız kabusu duyan var mı!” diye sordu.

hakan 2 (7)

Sakarya İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş’a seslenen cadde sakinleri, “Sayın emniyet müdürümüzden rica ediyoruz. Ne olur Adnan Menderes Caddesi’ne geceleri çeki düzen versin. Yaşadığımız korku ve tedirginliğimizi gidersin. Çocuklarımızın yaşadığı travmayı, korku dolu ve uykusuz gecelerimize bir son versinler. Yıllardır yaşadığımız evlerimizde artık bizde huzur dolu, can ve mal güvenliğimiz teminat altında oturalım. Emniyet güçlerimiz bu caddede önlem alsın” dedi.

hakan 2 (12)