Yasemin Sude Karabaş-Nelab Ansarı

Nihat Arda Şahin muradına erdi! Eylemci başkan Şahin mührü bastı Nihat Arda Şahin muradına erdi! Eylemci başkan Şahin mührü bastı

AK Parti'nin 22 yıllık iktidarında ana muhalefet parti lideriyle hiç görüşmemişti Genel seçimin ardından CHP genel başkanı özgür özelin seçilmesinin ardından siyasete gerilim iklimi olumlu gelişmelere bırakıyor.

Halk54.com ekibi sokakta vatandaşlara "Erdoğan ve Özel görüşmesi gerçekleşecek. Bu görüşmeyi nasıl değerlendirirsiniz? Bu görüşmede çözümler noktasında gündem ne olmalı yeni anayasa mı ya da ekonomi mi?" diye soru yöneltti.

Vatandaşlar, "İyi bir gelişme, liderler ülkenin menfaati için tüm liderler sıklıkla görüşmeli. Eskiden liderler bir araya gelerek TV’lerde açık oturumda karşılıklı konuşurlardı bizde bu durumdan memnun olurduk. Gerilim yoktu kavga yoktu. Kavga iyi bir şey değil" derken, kimi de olumlu bir şey çıkmayacağını belirterek "CHP yeni anayasa için destek olmaz" dedi.

İki liderin görüşmesinde ilk çözülmesi gereken konunun ekonomi olduğunu vurgulayan vatandaşlar, "Marketler ev kiraları alınan emekli aylığı asgari ücret yetmiyor” diye konuştular.

45 yıldır Almanya’da çalıştığını söyleyen vatandaş "Biz dışarıdan bakınca Türkiye çok iyi herkesin alım gücü var ben burada akrabalarda sofraya oturunca 17 çeşit yemek koyuyorlar" diye konuşunca röportaja birkaç kişi daha dâhil oldu. Çiftçi neden tarlayı ekmediğini anlatırken, emekli bir vatandaş 10 bin tl aldığını, 12 bin TL kira verdiğini belirterek "Siz Almanya’da aynı diyorsunuz oranın parası değerli enflasyonu düşük" diye tepki gösterdiler. Bir süre sözlü tartışma yaşandı.

Vatandaşlar Erdoğan Özel görüşmesinde konu olarak ilk ekonomi konuşulmasını, ekonomide soruların çözülerek herkesin geçinebilecek duruma gelmesini ve fiyatların aşağı makul rakama çekilmesi için iktidarından muhalefetinde çalışması gerektiğinin altını çizdiler.