Nurettin Eryılmaz-Fuat Koçer

Milyonlarca vatandaş tarafından merakla beklenen sosyal konut projesinde detaylar açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Salı günü açıkladığı detaylara göre, 81 il ve tüm ilçelerde 2023-28 yılları arasında arasında 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa, 50 bin iş yeri yapılacak.

TOKİ başvuruları, Ziraat-Halk Bankası şubelerinden ve e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştiriliecek. TOKİ sosyal konut projesi başvuru ücreti, 500 TL olarak belirlendi. 

Yoğun ilgi gören projede başvuru sayısı 1 milyonu aşarken, HALK54 ekibi Sakaryalılara sosyal konut projesi için ne düşündüklerini ve projeye başvuru yapıp yapmadıklarını sordu.

Sosyal konut için Halk54.com mikrofonlarına konuşan vatandaşlar projeyi olumlu bulurken, taksit rakamların yüksek olduğunu belirttiler. Üniversite bitiren bir kız öğrenci iş bulamadığı için tahtakale mağazasında sigortasız çalıştığını, buna rağmen konut başvurusu yaptığını anlattı. 

Zaman zaman da vatandaşlar arasında görüş ayrılığı ve konu siyasete uzanınca tartışmalar yaşandı. 

Sokak röportajlarına katılım ve ilgi yoğun olurken, renkli ve ilginç anlarda yaşandı. Bir dalgın vatandaş soruyu anlamayınca ilginç durum otaya çıktı.

3+1 VE 2+1 KONUT FİYATLARI NE KADAR?

2 trilyon TL'den fazla ekonomik hareketliliğe yol açarak, hem konut hem de kira fiyatlarını düşürmesi beklenen projede, 3+1 konutların başlangıç fiyatı 850 bin TL şeklinde açıklandı.

Proje kapsamında inşa edilecek 2+1 konutların başlangıç fiyatı ise 608 bin TL olacak.

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİ TAKSİTLERİ NE KADAR OLACAK?

Sosyal Konut Projesi kapsamında inşa edilecek 2+1 konutlara aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle, 240 ay vadeyle sahip olunabilecek.

Öte yandan, 850 bin fiyata sahip 3+1 konutlar ise 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile alınabilecek.

TOKİ TAKSİT ÖDEMELERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 
TOKİ'nin taksit ödemelerinin sözleşme imzalama tarihini takip eden aydan itibaren başlamı bekleniyor.

TOKİ SOSYAL KONUT BAŞVURU ŞARTLARI AÇIKLANDI! 

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

T.C. vatandaşı olması,

Proje il sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet etmesi veya proje il nüfusuna kayıtlı olması,

Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları içinde tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması; TOKİ’den daha önce ev sahibi olmama

İstanbul için aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 18.000 TL, yurt genelinde 16.000 TL olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

Bir hane halkı adına, tek başvuru yapılması

Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir.