Veteriner hekim Mustafa Yıldız, evcil kuşların da tıpkı insanlar gibi stres, can sıkıntısı, korku ve hormon değişiklikleri gibi nedenlerden dolayı çeşitli psikolojik sorunlar yaşayabileceğini belirtti.

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız'ın açıklamasına göre, ısırma, çığlık atma, tüy yolma, yıkıcı davranışlar ve bölgesel kendine zarar verme gibi davranışlar, kuşlarda görülen en yaygın psikolojik sorun belirtileri arasında yer alıyor.

Yıldız, bu tür davranışların arkasındaki nedenlerin kuşun korkması, tedirgin olması veya oynaması olabileceğini ve çığlık atma, coşku, korku veya tatminsizlik gibi duyguları ifade etmek için kullanılabileceğini ifade etti.

Veteriner hekim Mustafa Yıldız, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"İnsanlar psikolojik sorunların yalnız insanlara ait olduğuna inanırlar. Gerçekler ise öyle değildir. Diğer canlılarda da psikolojik sorunlar olabilir.

 Evde beslemiş olduğumuz kuşların insanlar gibi psikolojik sorunları olabiliyor. Kliniğimize psikolojik sorunları için  başvuran hayvan sahipleri teşhis sonrası şok oluyorlar.

  Hatta bazıları benzer sorunların kendilerinde olduğunu ifade ederler. Evcil kuşlar, stres, can sıkıntısı, korku, hormon değişiklikleri veya çoğalabilen değişkenler nedeniyle çeşitli davranış sorunlarısergileyebilirler.  Kuşlar gelişmiş akıllı ve hassas canlılardır.

Isırdığında öldüren yılan türü Bolu’da görüntülendi Isırdığında öldüren yılan türü Bolu’da görüntülendi

  Isırma, çığlık atma, tüy yolma, yıkıcı davranışlar ve bölgesel kendilerine verilen hasarlar kuşlarda en yaygın görülen davranış sorunlarından bazılarıdır.

   Bir kuş korktuğunda, tedirgin olduğunda veya oynadığında psikolojik semptomları ortaya çıkabilir. Kuşların  psikolojiksemptomları  çığlık atmak, coşkuyu, korkuyu veya tatminsizliği ifade için kullanılabilir. Tüy yolma, fiziksel veya psikolojik zorluklardan kaynaklanabilecek bir tür zararı kendine verme işlemidir. Sıkıntı veya merak kendisi için yıkıcı eylemlere yol açabilir.

  Çiftleşme mevsimi veya hayali davetsiz misafirlerin varlığı, bölgeselliği tetikleyebilir. Bu davranış sorunları kuşu veya sahibini tehlikeye atabilir ve aralarındaki bağı zorlayabilir.

  Sonuç olarak, bu davranışın kökenini ve çözümlerini barındırabilir ve ayrıca kuşa yeterli bakım ve uyarımı sunmak için kritik öneme sahiptir.

  Sağlıklı bir beslenme, uygun oyuncaklar ve zenginleştirme, pozitif takviye eğitimi, sosyal katılım ve veteriner kontrolleri bazı güncel çözüm yollarıdır.

   Kuşlarda benzer sorunlarla karşılaştığınızda veteriner hekiminize çözüm için baş vurabilirsiniz.

   Size ve can dostu kuşlarınıza sağlıklı güzel günler dilerim."