Veteriner hekim Mustafa Yıldız, bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte kene popülasyonunda ciddi bir artış olduğunu ve vatandaşların gerekli önlemleri almaları gerektiğini söyledi.

Veteriner hekim Mustafa Yıldız, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Yılın nikahıyla Kerem ve Polina dünya evine girdi Yılın nikahıyla Kerem ve Polina dünya evine girdi

"Bahar  mevsiminin gelmesi, nemli ve de sıcak bir doğayla birlikte kene popülasyonun da ciddi bir artış söz konusudur. Vatandaşların mal ve can kaybına uğramamaları için gerekli önlemleri vaktinde almaları gerekmektedir. Bahar aylarında büyükbaş hayvanlara ve de küçükbaş hayvanlara gerekli iç, dış parazit ilaçlamaları yapmaları kendi menfaatleri icabıdır. Bunları yaparken de veteriner hekim kontrolün de yapılması muhtemel yanlış kullanmaları engelleyecektir.

   Belediyelerin park alanlarını, ya da piknik alanlarını ilaçlamalarına dün olduğu gibi bugün de karşıyız. Toprağa atılan her ilaç toprak üzerinde bulunan tüm faydalı ve de zararlı tüm canlıları öldürdüğü için bu tip ilaçların kene mücadelesi için kullanılması doğru değildir. Ayrıca bu tip ilaçlar yer altı sularına geçtiği için gerek içme suları, gerekse ilaçlı sulardan beslenen tüm bitkiler, üretmiş oldukları sebzelere, meyvelere bu ilaçlar geçeceği için insan kullanımı için sakıncalıdır.

    Kenelerin taşımış olduğu değişik hastalıklar‘a örnek (Babesios, Lyme Theleriosis, Anaplasmosis, ayrıca insanlarda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, q ateşi, kene kaynaklı ensefalit, Akdeniz benekli ateşi v.b.) doğada yaşayan biz insanlardan tutunda gerek büyük baş hayvanlar, gerekse küçükbaş havyaların yaşamlarını sağlık yönünden maalesef ciddi olarak tehdit etmektedir. Hatta, doğada yaşayan diğer canlıları da hem sömürüyor, hem de sağlık yönünden tehdit ediyorlar.

    Piknik zamanı başladı. Hafta sonları pikniğe gidenler kene bulaşmalarına karşı, önce kendimizi sonra çocuklarımızı mutlaka piknik sonrası kontrol edelim. Kene, varlığında en yakın sağlık kuruluşuna baş vurmak gerekmektedir.

     Ekonomik değeri olan sığır, koyun, keçi, at v.b. evcil hayvanları merada otlamaları sırasında kenelere karşı korumak için önceden ilaçlanabilinir. Bunun için serbest bir veteriner hekimden alacağınız kenelere etkili bir ektoparaziter bir ilaç hayvanlarınızı ektoparazitlere karşı koruyacaktır. Hatta bu tip ilaçlar etki spektrumu en geniş olanı tercih etmek sizin ve de evcil hayvanınızın menfaatinedir.İlaçların etki alanı içine kene, bit, pire, sinek gibi parazitler girebilmektedir.

    Bahçede ya da doğada köpeğiniz kediniz yaşıyorsa mutlaka düzenli kontrol ve de ilaçlamaları unutmayınız. Bu önlemler hem sizin için hem de evcil hayvanlarınız için sağlık yönünden önemlidir."