Veteriner hekim Mustafa Yıldız, havaların ısınmasıyla birlikte evcil hayvan sahiplerini ve evlerini tehdit eden bit ve pire istilasına karşı önemli uyarılarda bulundu. Yıldız, sıcak havaların bit, pire ve diğer haşerelerin sayısal olarak kontrolsüz bir şekilde artmasına neden olduğunu belirterek, bu durumun hem hayvanların hem de insanların yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini vurguladı.

Veteriner hekim Mustafa Yıldız, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Havaların ısınmasıyla bit pire ve diğer haşerelere de kontrolsüz bir sayısal artış görülmektedir. Bu da hayvan sahiplerini ve beslemiş oldukları kedi köpek tavuk v.b . evcil hayvanların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedirler. Ayrıca ev ortamını yaşanmaz hale sokmaları kaçınılmaz olmaktadır.

Meclis üyesi Gül'ün eşi son yolculuğuna uğurlandı Meclis üyesi Gül'ün eşi son yolculuğuna uğurlandı

Sıcak ortamlar pire oluşmasında en büyük etkenlerden biridir. Özellikle evcil hayvan besleyenlerin evinde çıkan pireler havaların ısınmasıyla artar. Evde pire problemi genellikle hayvanların yaşadığı evlerde sorun olsa da hayvanların teması sonucu insanlara da geçebilir. Çok hızlı bir şekilde çoğalan pire sorunu yine çok hızlı bir şekilde çözülmelidir. Bahçeli evi olanların veya depo, bodrum gibi alanlara sahip olanların da şikayet ettiği evde pire sorunu alınacak basit önlemlerle ortadan kaldırılabilinir. 

   Veteriner hekiminizin yakın zamanda köpeğinizde veya kedinizde tespit ettiği pireler, pire sorununun buzdağının yalnızca görünen kısmı olabilir. Evinizde aynı zamanda pire istilasının yayılma alanı olabilir.

Pireler ayak bileklerinizi ısırdığında pire sorunu daha belirgin olarak algılarsınız. Ancak evin her bölgesinde pire belirtileri daha az belirgin olabilir, özellikle de istila hala erken aşamadaysa , pireleri tespit etmek zor olabilir.

  Bahçede ya da evde beslediğiniz köpeğiniz pire bulaştığını nasıl emin olursunuz ?  

   Köpeğinizdeki pirelerin bulunabileceği bölgelerin köpeğin arkasının alt kısmıdır. Ayrıca köpeğin , göğüs, karnını ve bacaklarını da kontrol edebilirsiniz. Kedilerin aksine, köpeğin boynunun ve başının sinir bozucu haşerelerden etkilenme olasılığı daha azdır.

   Can dostunuzdan sonra aranacak diğer yerler nereleridir?

   Pirelerin saklanabileceği tek yer evcil hayvanınız değildir. Ayrıca bu parazitlerin istila edebileceği aşağıdaki yerleri de kontrol etmeliyiz. Halılar ve kilimler,döşemeli mobilya,evcil hayvanın yatağı bahçe (ağaç kabukları , çalılar ve ağaç yaprakları )

    Yukarıda belirtilen yerlerin geneli, yaşam döngüleri için mükemmel koşullar sağladıkları için pire istilasına uğrama olasılıkları yüksektir. Evde pire varsa ilk olarak yapılması gereken şey her yeri dip köşe iyi çeken bir süpürgeyle süpürmek olmalıdır. Süpürge işlemi bittikten sonra süpürgenin mutlaka temizlenmesi gerekir. Toz haznesinden çıkan pisliği torbaya boşaltmak gerekir. Torba ise evdeki çöp kovasına değil dışarıdaki çöpe atılmalıdır. 

  Evcil hayvanı olanlar eğer bir köpek ise bunu ılık su ile pire şampuanıyla yıkanması gerekir. Eğer kedi de pire sorunu varsa veterinere danışarak pire olup olmadığını kontrol ettirilmeli, gerekli önlemlerin alınmasını sağlanmalıdır. Halkımıza sağlıklı güzel günler dilerim."