Türk-İş Sakarya İl Temsilcisi Yaman, yeni vergi paketi ve beklentilerini sıraladığı bir açıklama yaptı. Yaman açıklamasında, hazırlanan yeni vergi paketinin geniş halk kitlelerini daha da zora sokacağını ve fakirlerin daha da fakirleşmesine neden olacağını belirtti.

Yaman, açıklamasında şunları kaydetti:

"Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar uzun yıllardan beri görülmemiş bir şekilde başta Emekçiler, Emekliler ve diğer kesimler tarafından yaşanmaktadır.

Devletin içerisinde bulunduğu sıkıntıları aşmak, enflasyonu düşürmek ve ekonomiyi düzeltmek adına yukarıda belirtilen geniş halk kitlelerini daha da zora sokarak aşılmaya çalışıldığını hazırlanan ve halkımıza henüz açıklanmayan “Vergi Paketi” kamuoyunda tartışılmaya başlamıştır.

Raif Ugan yine yağladı yine bağladı! Cumalı: Algida nasıl Raif'i keşfetmedi! Raif Ugan yine yağladı yine bağladı! Cumalı: Algida nasıl Raif'i keşfetmedi!

Halkımıza bu paket ile sunulacak olan “Acı Reçete” fakiri daha fakir yapacak, emekçiler ve dar gelirliler kaybetmeye devam edecektir.

Çalışanlar olarak bizlerin sırtına yüklenecek yeni yüklere isyan ediyoruz. Dün olduğu gibi bugün de ülkeyi yönetemeyenlerin kendi başarısızlıklarının faturasını fakir halkın sırtına yüklemesi, bu ülkede hükümetlerin değişmesi ile fakir fukaranın kaderlerinin değişmediğini görüyoruz.

Bugün asgari ücretin 17.000 TL. Olduğunu, ancak yoksulluk sınırının 18.000 TL’nin üzerine çıkmıştır.

Emeklilere gelince son 20 yılda emekli maaşlarının bağlanma hesaplanması ile ilgili 2 defa düzenleme yapılmış ve kök ücretlerin 6.000 ile 9.000 bağlandığına şahit oluyoruz, sonra ise emekli maaşlarının alt limitini 10.000 yaptık diyerek çalışanların ve emeklilerin kesesinden politika yapılmaya çalışıyorlar.

2018 yılında 696 sayılı kanun ile kamuda kadroya geçirilenlerin beklentilerinin karşılanmaması o şirketten devletin şirketine geçirilenler, bunun yanı sıra KİT’ler de kadro kapsamına alınmayan taşeron çalışanlarının mutsuzluğu açık bir şekilde görülmektedir.

Türk-İş Genel Başkanı Sayın Ergün Atalay’ın söylediği gibi “25 yıldır böylesi görülmedi” ifadesi ve emekçilerin alım gücünün yok olması gerçeği yansıtmaktadır.

Dün yapı kooperatifleri kuran, araba kampanyaları düzenleyen, arsa, yazlıklara sahip olan emekçiler bugün, karın tokluğuna çalışmaktadırlar. Belirtilen bu projeleri düşünmeleri dahi mümkün değildir.

Kamuoyunda konuşulan “Vergi Kanunu’nun içeriği biran evvel halkımızın bilgisine sunulmalıdır.

Vergi kanununa yapılacak düzenleme ile kitlerde çalışanların bile düşük ücret seviyesine doğru hızla ilerlediği günümüzde aylık ücret ödemelerini hiç olmazsa vergi adaletinin sağlanması ile çalışanlara aylık maaşlarında nefes almaları sağlanacaktır.

Çünkü çalışanlar bugün yılbaşında % 15 ile başladıkları gelir vergisi ödemeleri 3. Ay’da % 20, 7 ay ’da % 27’ye 11. ay’ da ise % 35 vergi ödeyerek yılda 1 maaş kaybetmektedirler.

Türk-İş’in 81. Vilayette başlattığı “Vergi Adaleti” mücadelesine hükümetin kulak vermesini ve gelir vergisi artış dilimlerinin kaldırılarak gelir vergisinin 12 ay boyunca % 15 olarak uygulanmasını istiyoruz.

Bunun yanı sıra hazırlanan vergi paketinde dar gelirlileri ilgilendiren konularda yeni bir vergi yükü getirilmemesi beklentilerimizdir."