Artan enerji, işçi maliyetleri ve yüksek enflasyonla beraber maliyetlerinin çok arttığını söyleyen turizm sektörü temsilcileri yeni sezonda fiyatların en az yüzde 60-70 oranında zamlanacağını belirtti. Sektör temsilcileri bazı otellerin yüzde 200'e varan zam oranı açıkladıklarına dikkat çekerken, yerli turistin fiyat avantajı için erken rezervasyona yönelmesi gerektiğini vurguladı.

Yerli turist bu yıl yaz sezonunu yüzde 60-70'ten başlayan zamlarla geçirecek.

Sektör temsilcileri artan çalışan, enerji maliyetlerini gerekçe gösterirken yaz tatilinin şimdiden planlanıp erken rezervasyon imkanlarının kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin 2023'te maliyetlerin oda fiyatlarına ister istemez yansıtılacağını söyleyerek, “TL bazında yerli turist yüzde 60-70 oranında zamlı tatil yapacak. Üst segmentlerde biraz daha fazla artışlar görülebilir.

Tüm dünyada artan enflasyona işaret eden Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Sururi Çorabatır, yerli turistin uyguna tatil yapabilmesi adına acentelerin uyguladığı erken rezervasyon kampanyalarını dikkate alması gerektiğini söyledi.

İç turizmde rezervasyonların Kasım ayında başladığını belirten Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, seyahat acentelerinin fiyatlarının yüzde 60 ile 90 arasında değişen oranlarda zam gördüğünü sezonda talebin artışıyla birlikte fiyatlarda yükselmeler olabileceğini söyledi.

"Erken rezervasyonlar yüzde 50-55 oranında"

Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz Turizm Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği (DOKTOB)Başkan Yardımcısı ve Hilton Dalaman Sarıgerme Resort And Spa Genel Müdürü Tunç Batum, erken rezervasyon oranlarının yüzde 50-55’e yaklaştığını belirtti.

Batum sektör genelinde telaffuz edilen yüzde 60-70 oranındaki zammın erken rezervasyon indirimleriyle yüzde 35-40 seviyesine indiğini ifade etti.

"TÜİK’in açıkladığından daha yüksek enflasyon oranı yaşıyoruz"

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca sektördeki maliyetlerin Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon oranından daha fazla arttığına dikkat çekti.

Atmaca otellerde zam oranlarının da farklılaştığını belirtti. Atmaca, "Zam oranları tesisten tesise göre değişiyor. Yüzde 200 zam yapan da var yüzde 100 yapan da var. Öte yandan hiç zam yapmayan da var" dedi.

"Enerji maliyetleri yüzde 8'den 15'e çıktı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi partisinin vekillerine çok kızdı: Hakkımı helal etmiyorum Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi partisinin vekillerine çok kızdı: Hakkımı helal etmiyorum

Cironun içerisindeki personel maliyetinin yüzde 12-15'lerden 18-22’lere çıktığını enerji maliyetlerini yüzde 15'e ulaştığını söyleyen Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat ise yaz sezonu için yüzde 135-140'lara varan bir zam oranına işaret etti.

Çelikkanat, "Yabancı turist için erken rezervasyonlar önden başladı. Buradan kalan kalan kontenjanlar yerli turiste kalacak. Bu da konaklayacağı yere ve oteline göre değişse de neredeyse yüzde 135-140 civarında bir zam oranı ortaya çıkıyor" dedi.

Bloomberg HT