Yeşilay Sakarya Şubesi, 16 Kasım Dünya KOAH Günü vesilesiyle İl Sağlık Müdürlüğü ile beraber Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nde KOAH hastalarına yönelik gönüllüleriyle moral ziyaretinde bulundu.

Başkan Özen’den 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı Başkan Özen’den 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı

Tüm dünyada en ölümcül üçüncü hastalık olarak bilinen Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'nın (KOAH) yaygınlığı giderek artıyor. KOAH'ın en önemli ve sık görülme nedeni ise aktif olarak sigara içicisi olmak ya da pasif olarak dumana maruz kalmak olarak biliniyor. Önleyici ve tedavi edici hizmetleriyle bunun önüne geçmeyi amaçlayan Yeşilay, bu özel günde anlamlı bir ziyarette bulundu.

Hastane Başhekimini ziyaret eden Yeşilay ve Sağlık Müdürlüğü ekibi, Göğüs Hastalıkları Bölümü önünde stand açarak tütünün zararları hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, zararlı alışkanlıklarını bırakmak isteyen kişilere, ALO 115 numarasından kolayca randevu alabilecekleri ücretsiz psikolojik rehabilitasyon ve sosyal hizmeti verdiği YEDAM’a yönlendirerek sağlıklı bir yaşamın yollarını gösterdi. Sonrasında üniversite ve liseli gençlerden oluşan ekiple KOAH hastaları ziyaret ederek hem mücadele öykülerini dinlediler hem de hastalığa dair çarpıcı gerçekleri fark etme şansı buldular. Moral ziyaretinin yanı sıra stand faaliyetiyle program devam ettirildi.