Şehrin erkleri her fırsatta kentsel dönüşüm konusunda vurgu yaparken ne yazık ki bu konuda adım atılmakta zorluk çekiliyor.

Sakarya'nın Oto Sanatkârları, artık bu kitapta yaşıyor; Adapazarı Oto Sanatkarları Tarihi Sakarya'nın Oto Sanatkârları, artık bu kitapta yaşıyor; Adapazarı Oto Sanatkarları Tarihi

Bunların başında ise uzun süredir haberini yaptığımız ve Çark Caddesi için kentsel dönüşüm konusunda bir ilk olması beklenen Eyüp Sabri Bey apartmanı geliyor.

45 yıllık apartman hakkında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yaptığı inceleme sonrası alınan karot örneklerinden yola çıkarak yıkım kararı vermişti. Müdürlük, Adapazarı Belediye Başkanlığına 22 Eylül 2023 tarihinde yazı göndermiş ve riskli yapının yıkılması gerektiğini bildirmişti.

Adapazarı Belediyesi ise 1 Ekim 2023 tarihinde ilgili binada bulunan dağıtım yerlerine gönderdiği yazıda, binanın boşaltılmasına ve “60 gün içinde” yıkılmasına karar verildiğini bildirdi. 60 gün içinde yıkılması gereken binanın süresi 1 Aralık 2023 tarihinde doldu ancak yıkım ekipleri gelmedi.

SEDAŞ ekipleri binada bulunan esnafları uyararak çıkın uyarısında bulundu. Ancak esnaflar çıkmayınca binanın elektriğini kesti.

Binanın zemininde bulunan dükkan ve aperatifçi satış yapmaya devam ederken binanın üst katlarına çıkan kapıya ise kilit vurulduğu görüldü.

Son olarak alınan bilgilere göre ise SEDAŞ ekiplerinin binanın elektriğini yeniden açtığı ve iş yerlerinin çalışmaya devam ettiği görüldü. SEDAŞ ekiplerinin hangi karara uyduğu ve yıkım kararı verilen binanın elektriğini neden açtığı bilinmezken binanın yıkımı ise yılan hikayesine döndü.

Her gün önünden binlerce kişinin geçtiği 45 yıllık binanın olası bir depremde nasıl hareket edeceği bilinmezken uzmanlar binanın, yanındaki binalar için de büyük risk taşıdığını ifade etti.

medyabar