Sakarya'nın Erenler İlçesindeki yerleşkesinde hizmet veren Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü binasının 17 Ağustos 1999 depremi sonrasında güçlendirme yapılmış bir bina olması ve günümüz ihtiyaçlarını karşılamaması sebebiyle yeni bir bina yapılması gündeme gelmişti. 2019 yılında hazırlanan projeyi bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın inceleyip onay vermesinin ardından yeni binanın yapımı için harekete geçildi.

D-100 ve D-650 karayollarının Adapazarı'na girişinde bulunan, Dörtyol kavşağı mevkiindeki eskiden Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'nün bulunduğu 33 dönümlük alanda yapılacak yerleşke için Sakarya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından 6 kere ihaleye çıkıldı.

Sakarya'da düzenlenen ihalelere katılan firmaların tekliflerinin ödenekten fazla olması sebebiyle bir türlü sonuca varılamadı.

Medyabar'ın haberine göre, Sakarya İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş, son ikisi kendi görev süresindeki ihalelerden bir türlü sonuç alınaması üzerine konuyu Emniyet Genel Müdürlüğü'ne (EGM) taşıdı.

İçişleri Bakanlığı'nın onayı sonrasında bu kez bizzat EGM İnşaat Emlak Daire Başkanlığı tarafından "Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü İnşaatı" ihalesine çıkıldı.

Yaklaşık maliyeti 517 milyon 353 bin TL olarak belirlenen yerleşke için düzenlenen ihalede toplam 18 firma ihale dokümanını alırken, 8 firma teklif verdi. Türkiye'de dev projelere imza atan Ilgazlar İnşaat'ın 627 milyon 770 bin TL'lik teklifi geçerli kabul edildi.

Ilgazlar İnşaat; ASELSAN, HAVELSAN gibi kamunun savunma sanayi şirketlerinin bazı binaları ile stadyumlar, barajlar, hastaneler, üniversite binaları, TOKİ projeleri ve belediyelerin dev yatırımlarına imza atan firma olarak biliniyor.

İBAN’a para gönderirken dikkat! Borçlu çıkabilirsiniz İBAN’a para gönderirken dikkat! Borçlu çıkabilirsiniz

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Ilgazlar İnşaat arasında 23 Şubat'ta sözleşme imzalandıktan sonra Adapazarı'ndaki sahanın firmaya teslimi de yapıldı. İşin yapım süresi, 7 Mart 2024 - 15 Haziran 2026 (830) gün olarak belirlendi.

Adapazarı Maltepe Mahallesinde yapılacak olan yeni Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü yerleşkesi, toplamda 26 bin metrekare kapalı alan olacak şekilde, üç bloktan oluşacak. Blokların biri bodrum katı, zemin katı ve üzerinde yedi katı kapsayacak şekilde, toplamda dokuz katlı olacak. Bu yeni binanın, emniyet teşkilatına modern ve yeterli kapasite sağlaması bekleniyor.