2023'ün olumsuzluklarını geride bırakıp, yeni umutlarla gireceğimiz 2024 yılına sayılı günler kala Sakarya'yı yılbaşı heyecanı sardı. Kültürümüzde yılbaşı kutlama geleneği olmamasına rağmen, son yıllarda özellikle gençler arasında yılbaşı kutlamalarına ilgi artıyor.

Heyecanla beklenen yılbaşı öncesi HALK54 ekibi Adapazarı sokaklarında Sakaryalı vatandaşlara mikrofon uzattı, "Yılbaşı kutlaması kültürümüzde var mı? Kırmızı iç çamaşırı uğur getirir mi?" sorusunu yöneltti.

"Yılbaşı kutlaması kültürümüzde var mı?" sorusuyla ilgili HALK54 mikrofonuna konuşan vatandaşlar, yılbaşı kutlamalarının batıdan geldiği ve halk arasında yaygın bir şekilde benimsenmediğini belirtti. Vatandaşlar, yılbaşı kutlamalarının Türk kültüründe olmadığını belirterek, "Yılbaşı kutlamaları Batı'dan gelen bir kültürdür. Bizde böyle bir kültür yok. O yüzden kutlamıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yılbaşı kutlamalarını ailece evde kutladıklarını belirten vatandaşlar da oldu. Bazı vatandaşlar, "Yeni yıla girdik diye bir şey değişmiyor. Sadece takvim değişiyor. Ben yılbaşı kutlamasını gereksiz buluyorum" derken, bazı vatandaşlar ise "Yılbaşı gecesi ailece bir araya geliyoruz. Evde yemek yiyoruz, sohbet ediyoruz. Yılbaşını böyle kutluyoruz" dedi.

Röportajlarda dikkat çeken bir konu, yılbaşı akşamı kırmızı iç çamaşırı giyilmesi geleneği oldu. HALK54 mikrofonuna konuşan vatandaşlar bu geleneği saçma bulduklarını ifade etti. Kadınlar arasında yaygın olan bu uygulamaya ile ilgili vatandaşlar, "Bizim kültürümüzde yok, öyle bir inancım da asla olamaz. Kırmızı iç çamaşırı giymenin uğur getireceğine inanmıyorum. Ben böyle hurafelere inanmam." şeklinde görüş belirtti.