Kedi ve köpeklerde yabancı cisim yemelerine bağlı ölümlerin arttığına dikkat çeken Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, evcil hayvan sahiplerine uyarıda bulundu.

Yıldız, "Kliniğimize getirilen evcil hayvanların oransal olarak önemli kısmında yabancı cisim tespit ediyoruz. Can dostu sahiplerinin yabancı cisim şüpheleri durumunda mutlaka veteriner hekim meslektaşıma önceden gerekli bilgileri vaktinde verirlerse can dostlarımızın erken müdahaleyle kurtulma şansları artmaktadır.   Can dostlarımızda ,yabancı cisim yutma, özellikle genç hayvanlarda sıklıkla karşılaştığımız ve çoğunlukla acil müdahale gerektiren bir durumdur. Kedi ve köpekler; kemik, oyuncak, çorap, toka, lastik top, iğne veya ip gibi  cisimleri oyun esnasında yutabilmektedir. Hasta sahibinin bu durumu fark edebildiği olgularda teşhis konusunda veteriner hekim meslektaşlarımızla bilgiyi paylaştığında teşhis  için hızlı olunabilmekte ve ciddi komplikasyonlar meydana gelmeden tedavileri sağlanabilmektedir." dedi.

Korkulan oluyor: Covid-19 vaka sayısı şimdiden artmaya başladı Korkulan oluyor: Covid-19 vaka sayısı şimdiden artmaya başladı

Yıldız, "Israrlı kusma durumunda hasta sahiplerinin  kısa sürede  veteriner hekime başvurmaları oldukça önemlidir. Zaman kaybı komplikasyon olasılığını giderek arttırmaktadır.  Yabancı cisim olgularının teşhisinde röntgen ve ultrason çekimlerinden yararlanılır. Yutulan cisim metalik orijinli ise radyografide çok net bir kontras verir. Metalik olmayan cisimlerin görüntülenmesi ise zordur. Böyle durumlarda ilaçlı röntgen olarak adlandırılan kontras madde içirilerek alınan seri radyografilerden ve ultrason çekimlerinden yararlanılır. Baryum içirilen hayvanlarda tıkanmanın olduğu yere kadar beyaz renk izlenirken, tıkanma sonrası bölgede bu görünüm oluşmaz. Saatler sonra alınan röntgenlerde de ilaçlı sıvının ilerlemediği görülür. Röntgen öncesi yapılan ultrason incelemelerinde tıkanmadan sonraki bölgede gaz oluşumları izlenebileceği gibi bağırsak  akışının olmadığı da saptanabilir. Yabancı cisim teşhis netleştikten sonra  oluşan tıkanmalarda tedavinin ana prensibi tıkayan objeyi cerrahi yöntemlerle çıkartmaktır. Şimdiden  can dostlarımıza ve de sizlere sağlıklı mutlu , güzel günler dilerim." dedi.