Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Alemdar, Tv264’te Gazeteciler Soruyor programına canlı bağlantı ile katıldı. Programda ele alınan sudaki yüzde 20 indirim kararı, atama kararları ve birçok konuda açıklamalarda bulundu.

“KATKI SAĞLAYACAK KİM VARSA YOLUMUZA DEVAM EDERİZ”
Ankara’dan bilgi geldi, uyarı geldi söylemi doğru değil. Böyle bir telkinde kimse bulunmadı. Ben bir değirmen değilim. İnsan öğütme yeri de değil belediye. Belediyedekilerin hepsi kötü diye bir şey yok.  Kimsenin işini gücünü dağıtmak gibi bir niyetimiz yok. İhanet etmediği sürece, şehre katkı verecek tüm kardeşlerimle çalışmaya devam edeceğimizi söyledim. Arkadaşları tanıyoruz, belediyeyi tanıyoruz, gelen raporlara bakıyoruz. Süreç içerisinde biz bu arkadaşların katkılarına bakacağız, duruma göre yollarımızı ayıracağız. Katkı sağlayacak kim varsa yolumuza devam ederiz. Bizim tarzımız budur.

GENEL SEKRETER FİKRET BAYHAN MI OLACAK?
Atama yazısı daha gelmedi. Bakanımızla da görüştük. Genel Sekreter olarak atanması konusunda kanaatimizi de ortaya koyduk.

“BİZE TELKİNDE BULUNAN OLMADI”

Yol yürüdüğümüz arkadaşlardan da olabilir, tanımadığımız önerilen de olabilir. Sakarya yetişmiş insan konusunda zengin durumda. Kesinlikle yapmış olduğumuz atamalarda ve yapacaklarımızda bize bir telkinde bulunan olmadı. Bundan sonra da böyle olacak. AK Parti’nin içerisinde telkinle yapılan bir şey olmaz.

SUYA YÜZDE 20 İNDİRİM KARARI
Sudaki indirim kararını ilk meclis toplantımızda karara bağlayacağız. SASKİ’de yapmış olduğumuz toplantının ardından değerlendirme sonucunda indirim yapma noktasında karar verdik. Bu bir meclis kararıdır. Mayıs meclisinde karar alınmasının ardından hemen işlem yapıyoruz, ilk faturalara da yansıtıyoruz.

“BU ŞEHİRDE SUYA BU KADAR YÜKSEK PARALAR ÖDENMESİNİ DOĞRU BULMUYORUZ”
Sakarya’da suyun fiyatının hesabını yaparken kadroları şişirerek maliyetleri arttırmak isterseniz, o zaman sürekli suyun fiyatını arttırmak zorundasınız. Birilerine iş imkanı sağlamak adına çıktığınız yolda bunun faturasını millete ödetemezsiniz. Biz de diyoruz ki bu şehirde vatandaşın suya bu kadar yüksek paralar ödemesini doğru bulmuyoruz. Bu vatandaşa daha uygun suyu verebilmek için gerekirse oradaki istihdamı azaltacağız, maliyeti düşüreceğiz.

Coşkun Bilir ipli tanga ile denize girsem caiz mi! Coşkun Bilir ipli tanga ile denize girsem caiz mi!

*Daha önce Sakarya’da su fiyatlarını düşürebilme noktasında maliyet hesabı yaptığımızda GES’in, Akçay Barajı’nın gelirlerini göz önünde bulundurduğumuz zaman bugün olan fiyatların çok yüksek olduğunu biz söylüyoruz. Bunu daha önce de söylüyorduk ama o gün yetkimiz yoktu. SASKİ’den elde ettiğimiz gelirlerle yapmış olduğumuz HES’leri GES’leri Akçay Barajı’nın menfaatlerini bu millete yansıtmak zorundayız. Maliyet hesaplarını yapıyoruz ona göre artı maliyetler yükleyerek vatandaşa yüksek rakamlarda su içirmenin doğru olmadığını düşünüyorum.

*Belediye bütçesinin maliyetlerinin hepsinin hesabını yapıyoruz. Kendi özel masraflarınızdan tasarruf ettiğinizde bunların çok fazla yük olmadığını görüyorsunuz. Bu çalışmaları yaptığımız için bunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

“MİLLET FATURAYI BİZE KESMEDEN FATURAYI BİZ KESMEYİ BİLİRİZ”

Bu şehre hizmet etmek isteyen, şehrimizin geleceği için hayal kuran, ihanet etmeyen herkesle çalışırım. Herkes işini yapsın, herkes görevini yapsın. Biz de acemi değiliz. Takip ediyoruz, işini yapmayan olursa gereğini yapmış oluruz. Millet faturayı bize kesmeden faturayı biz kesmeyi biliriz.

*Suya zam yapmak için almış olduğunuz personele maaş ödeyebilmek için suya zam yapmanın doğru olmadığını söylemek istedim. Akçay barajını yapmışsınız, maliyetini milletten almışsınız. Bu projeleri yaparken ucuza suyu tüketmek için bu projeleri yapıyoruz dediğinizde su fiyatları aşağıya düşmüyorsa, bu yatırımları siz neden yaptınız. Akçay barajında ne kadar su toplanıyor, diğer projelerden ne geliyor, neyi karşılıyor bunun hesabını yaptığınızda 30 sene önceki gibi suyun fiyatını yüksek tutuyorsanız o zaman bu projelerde bir hata var ya da bugün izlediğiniz politikalarda bir hata var. Dolayısıyla bu rakamlar çalışmalarımız ile birlikte çok daha farklı yerlere gidebilir.

“EVLADIM OLSA AFFETMEM”
Hiç kimsenin işimden olacağım diye işini aksatmasını doğru bulmuyorum. İşe gelmediği halde maaş alanları tespit ettim. Bunlara müsaade etmem. İşine gitmeyip, sağda solda gezen, işim vardı deyip işini sallayan evladım olsun affetmem. İşini yapanı da maaş ödeyemiyorum diye de işinden atmayı da doğru bulmuyorum”