Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) TBMM Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Pamukova ziyaretinde Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya'yı ziyaret ederek çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Pamukova Ziraat odası başkanı Yaşar Ulukaya, İlçeye hayat verecek Ahiler Mahallesinde yapılması planlanan barajın maliye ve kaynak sorunu nedeni ile gündemden kalktığını ifade ederek " Çiftçilerimizin girdi maliyetleri çok yüksek. Gübre mazot ve kimyasal ilaç fiyatları pahalı. Bunları meclis de gündeme getirirseniz çok seviniriz. Asgari ücrete bu sene içinde iki defa zam yapılınca sulama ücretlerine de zam yapıldı. Ama bizim çiftçimizin ürettiği mallar üzerine koymadı aksine daha da geri gitti. Hal yasası değişmediği müddetçe çiftçimizin ürettiği ürünün para etmesi mümkün değil. Eğer üretici ile pazarcı buluşamazsa bu böyle devam edecek " dedi.

Eski Başbakan Binali Yıldırım'ın dağı taşı ekin, her tarafı ekin dediğini ifade ederek, " Tamam biz ekeriz. Evvel Allah çiftçi olaraktan taşın tepesinde bile ürün çıkartırız ama bize alım garantisi ver, fiyat garantisi ver. Bunu ver ki biz ekelim. Karpuz şu anda pazarda 990 kuruş ve 1 lira arasında, tarla fiyatını söylemiyorum. Şeftaliyi şu anda 3 buçuk, 4 liraya alan satan yok. Eee ektikte ne oldu? Çiftçimizin kazancı şu anda yeterli değil.

Ulukaya, Pamukova mahallerinde 40 yaş altında üreticinin hemen hemen kalmadığını ifa de ederek, " Şu anda üretimi yapan yaşlı kesim bundan 10 sene sonrayı düşünüyorum da Türkiye'de çiftçi diye bir şey kalmayacak. Çiftçilerimizin bu sorunlarını mecliste dile getirirseniz çok seviniriz " dedi.

CHP Milletvekili ve Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya'ya , kendisine çiftçilerin sorunları ile ilgili tüm söylediklerinin takipçisi olup mecliste dile getireceğini ifade ederek, " Pamukova meyve ve sebze üretiminde dikkat çeken ilçelerimizden bir tanesi. Ancak üretim yapılabilmesi için doğru alt yapının yapılması önemli. Sulama ile ilgili alt yapısının olması gerekiyor. Ahiler barajının bugüne kadar yapılamaması düşündürücü. Ethem Sancak'a kaynak bulan, Ahiler barajına kaynak bulamıyor. Alt sulama kanallarından ayrı üstünden ayrı para alınıyor olması çiftçiyi gerçekten yoruyor. Çiftçi girdi ve satış fiyatlarının dünya ile rekabet edilecek bir seviyede olmasını istiyoruz. Dünya gıda krizi yaşıyorken bu kadar bereketli toprakları olan br ülke olan Türkiye'nin hala öncü bir ülke olmaması sıkıntılı " dedi.

Ellerinden geldiği kadar çiftçilerin sorunlarını anlatmaya çalıştıklarını ifade eden Özkoç, " Hem mecliste hem kamu oyunda sizlerin sesini tüm Türkiye'ye duyurmaya çalışıyoruz. Çöze bildiklerimizi ulaşabildiklerimizi bakanlara ulaştırmaya çalıyoruz. İnşallah Allah bize nasip eder önümüzdeki seçimlerde biz iktidar olursak, Pamukova'nın sorunlarını da biliyoruz, çözümlerini de biliyoruz. Bunları yıllara yaymadan aylar içinde yapmayı Allah bize nasip eder " dedi.