MÜSİAD Sakarya Şubesi; Balıkesir'de temaslarda bulundu MÜSİAD Sakarya Şubesi; Balıkesir'de temaslarda bulundu

Adapazarı Belediyesi Mayıs ayı olağan meclis toplantısı, Başkan Mutlu Işıksu’nun başkanlığında Orhangazi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Samet Çağlayan, CHP ilçe yönetimi ve Sakarya Üniversitesi Kamu Yönetimi öğrencileri de katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladık. Mayıs'ın ikinci haftasında baş tacımız Anneler Günü, 14 Mayıs'ta Çiftçiler Günü, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası, 18 Mayıs Müzeler Haftası, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve 29 Mayıs'ta İstanbul’un Fethi’ni kutlayacağız. Belediye olarak tüm özel ve resmi günlerin önemini vurguluyor, her alanda çalışmalarımızı gayretle sürdürmeye devam ediyoruz” dedi.

Mecliste gündem dışı söz alan CHP’li meclis üyesi Serhat Erişir, hafta içinde Adapazarı İlçe Başkanlarının 'Deprem ve Doğal Afetler Komisyonu' kurulmasıyla ilgili tavsiyesini hatırlatarak, depremin doğrudan ekonomik kayba neden olduğunu ifade etti. Erişir, ayrıca Adapazarı sınırları içerisinde sığınmacılara ait ruhsatlı iş yerlerinin sayısı ile ilgili bilgi talebinde bulundu.

Başkan Işıksu, CHP’li Meclis Üyesi Serhat Erişir’in sorularına yanıt olarak, “Şu ana kadar yabancı uyruklu işyerleriyle ilgili şartlara uygun 97 adet ruhsat bulunuyor. Bu ruhsatlı iş yerlerinden 70 adetine idari para cezası, 13 adetine kapatma cezası uygulanmış ve 23 iş yeri de tahliye edilmiştir” dedi.

Başkan Işıksu, “ 2024 ocak ayında Afet İşleri Müdürlüğümüzü kurduk. Kentsel Dönüşüm Müdürlüğümüzü de geçen dönem kurmuştuk. Deprem öncesi, sırası ve sonrasında 3 aşamalı bir çalışma yürütülmektedir. Bununla ilgili devletimizin AFAD başkanlığı bulunmaktadır. AFAD başkanlığı bünyesinde Adapazarı Belediyesi’nde hangi dakikada kimin nerede görev yapacağı net bir şekilde bellidir. Afet öncesi yapılacaklar, afet sırasında yapılacaklar ve afet sonrasında yapılacaklar sistemi hazırdır. Bu kapsamda en çok ihtiyacımız olan şey kentsel dönüşümdür. ADA HAYAT projesi ile bunu başardık. Temel atma törenimizi de mart ayında gerçekleştirdik. İnşallah vaat ettiğimiz süre içinde tamamlanacaktır. Adapazarı’nda 58 adet riskli yapı tespiti yapılmıştır. Bunlardan 45’i yıkılmış durumdadır. 13 tanesinin ise kanuni süresi devam etmektedir. Meclis üyelerimizin vatandaşlarımızı kentsel dönüşüm konusunda motive etmeleri için yoğun bir çaba sarf ederek bu konuda birlikte güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyorum” dedi.