MİLLİ EĞİTİM BAKANI DA SINAVA GİRSİN

Başkan Burçak "Milli Eğitim Bakanlığı 12 Mayıs 2022 tarihinde çıkardığı bir yönetmelikle öğretmenler arasında bir yarışa ve ayrışmaya yol açacak öğretmenleri veli öğrenci karşısında küçük düşürecek bir uygulamayı yürürlüğe koydu. Bu yönetmeliğe göre 10 yılını dolduran her öğretmen uzmanlık 20 yılını dolduran her öğretmen başöğretmen sınavına tabi tutulacaktır. Öncelikle şunu belirtelim ki ülkenin tek başöğretmeni vardır o da Mustafa Kemal Atatürk" dedi.

ÖGRETMENLER KARİYER DEĞİL İTİBAR İSTİYOR

Burçak sözlerine şöyle devam etti; "Millî Eğitim Temel Kanunun 43. Maddesi ; "Öğretmenlik, devletin eğitim öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir İHTİSAS mesleğidir " demektedir. İhtisas kelimesi TDK'ya göre Uzman ve Uzmanlık anlamına gelmektedir. Atama şartlarını taşıyan ve ataması gerçekleştirilen her öğretmen zaten Uzmandır. VİDEO VE PDF İLE UZMANLIK OLMAZ. PDF ile video ile uzman-başöğretmen olunmaz. 100 sorudan 70 doğru yapanı başarılı saymak, öğretmenliğin ruhuna aykırıdır. Bütün bunlar öğretmenlerin niteliğini artırmaz. Öğretmenlik çocuğu sevmek, hoşgörülü olmak, merhametli olmak, paylaşmak ve mesleğe adanmayı gerektirir. Yöntem bellidir. Sınav iptal edilmelidir. Öğretmen aldığı ücretle rahat geçinebiliyor okuluna dersine giderken kafası rahatsa bol bol kitap satın alıp okuyabiliyorsa, önce kendi ülkesinde sonra yabancı ülkelerde rahatça seyahat edip bilgi ve tecrübesini artıracak faaliyetlere katılabiliyorsa niteliği artacaktır." ifadelerini kullandı.

BÖLÜNMÜŞ ÖĞRETMENLERİ BİR KEZ DAHA BÖLMEYİN

Başkan Burçak "Ögretmenler zaten ücretli sözleşmeli atanamayan öğretmen diye dört beş parçaya bölünmüş durumda. Öğretmenlerimizi bir kez de uzman olmayan uzman başöğretmen olamayan başöğretmen diyerek BÖLMEYİN." dedi.

ÖĞRENCİ VELİLERİNİN DE KAFASI KARIŞIK

Başkan Metin Burçak "Öğrenci kaydı yaptıracak olan öğrenci velilerimize öğretmenleri uzmanlık bakımından boldurmeyin. Zaten bir çok sorunla boğuşan okul müdürlerinin başına bir de "benim ogrencimi Uzman öğretmene kayıt yapalım" sorununu çıkarmayalım. Milli Eğitim Bakanlığı 'na sesleniyoruz ya sınavı iptal edin ya da o sınava tarafsız bir ortamda siz de girin. Çünkü gördük ki yaptığınız tüm sınavlar şaibeli. Öğretmenlerimiz sorunlarını yakından takip ettiğimizi mesleğin içinden gelen biri olarak her zaman yanlarında olduğumuzu bilmelerini isterim." dedi.