Sakarya Büyükşehir Belediyesi CHP'li Meclis Üyesi Şaban Kaludra, Eylül ayı meclis toplantısında GES projesiyle ilgili siyasilere açık çağrıda bulundu. Kaludra, "Kamusal görev yapan belediye gibi kurumların elde edilen enerjinin en azından enerjiyi bize satan kurumla uyguladığı fiyat eşitliğine ulaştırılmalı, mahsuplaşmanın bu fiyat denkliğinde yapılmalı" dedi.

Satürn'ün uydusu Enceladus'ta yaşam olma ihtimali var Satürn'ün uydusu Enceladus'ta yaşam olma ihtimali var

Nurettin Eryılmaz
Meclis kürsüsüne gelerek gündemle ilgili açıklamalarda bulunan CHP'li meclis üyesi Şaban Kaludra, Büyükşehir Belediyesi tarafından 55 bin metrekarelik alan üzerinde hayata geçirilen GES projesi ile ilgili "Güneş enerji sisteminden istifade ederek enerji sistemimizde ihtiyaç duyduğumuz üretimi yapma noktasında işin sonuna gelindiğini görüyoruz. Umuyoruz ki bir an önce güneş enerji sistemi hizmete girer, başta SASKİ'nin su dağıtım noktasında tükettiği enerjide buradan maliyetleri düşürecek bir avantajın sağlanmasını diliyorum." açıklamasında bulundu.

Siyasilere açık çağrı yapan Kaludra, "Yakın zamanda hizmete gireceğini düşündüğümüz Güneş Enerji Sisteminden elde ettiğimiz enerjiyi lisans sahibi olmadığımız için doğrudan bunu ilgili kuruma yani SEDAŞ'a devrediyoruz. Tabi bu devirle SEDAŞ'ın alım için uyguladığı fiyat, bize enerjiyi sattığı fiyatın neredeyse 5'te 1'i... Yani bizden 1 liraya aldığı enerjiyi bize 5 liraya yakın bir bedelle satıyor. Bu noktada siyasilerimize bir çağrı yapmak istiyorum; Bilhassa kamusal görev yapan belediye gibi kurumların elde edilen enerjinin en azından enerjiyi bize satan kurumla uyguladığı fiyat eşitliğine ulaştırılması mahsuplaşmanın bu fiyat denkliğinde yapılması... Bugün SASKİ genel kurulu vardı, genel kurul talebini de bu manada maliyetlerden kaynaklı su fiyat tarifesindeki artış talebiydi. İleri bir güne ertelenmiş. Bu ihtiyacı da en azından bir nebze vatandaşın lehine geciktireceğini düşünüyorum. Bu noktada siyasilere açık çağrı yapıyorum. Bu eşitlenmeli." diye konuştu. 

Son zamanlarda gündem olan bungalov evlerle ilgili de açıklamada bulunan Kaludra, "Sapanca'da başlayan, Arifiye ve şimdi de Serdivan'a sıçramış olan bir bungalov ev gerçeği var. Bu bungalov evler, imarsız alanlarda hele hele bazılarının manzarası bile yok, yolu, suyu, elektriği olmayan alanlarda yapılıyor. Biz iyi biliyoruz ki imarsız alanda yapılaşma olmaz. Serdivan'da bir şikayet bana ulaştı. Yerleşim bölgesinin dışında elektrik, su, yol yok. Bungalov evler inşaatı başlamış. Yerleşik insanlardan şikayet oluşmuş. Belediyenin yapı kontrol ü gelip mühürlemiş. Ama daha üst bir idare devreye girmiş olmalı ki mühür sökülmüş, inşaat devam ediyor. Yasal olarak da tekrar şikayette bulunmuşlar. Sapanca dahil manzarası olmayan hatta mülkiyeti kamuya olmayan yerlere bungalov evler konulmuş. Umuyorum farklı kurumlar tek tipe dönüşür, ve vatandaş olanı biteni anlar." dedi.