Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Meclisi, yeni yönetimini belirlemek üzere Ankara'da toplandı. Türkiye'nin dört bir yanından gelen belediye başkanlarının katıldığı seçimlerde, en yaşlı üye sıfatıyla Divan Başkanı olarak görev yapan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün açılış konuşması sırasında gergin anlar yaşandı. 

DEM Partili belediye başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın yerine kayyum atanmasını kınayan Türk, konuyla ilgili "Maalesef bugün halkın iradesine ipotek koyulduğunu görüyoruz, Hakkari Belediye Başkanımızın görevden alınmasını şiddetle kınıyorum" ifadelerini kullandı.

Bu açıklamaların ardından salonda bulunan bazı belediye başkanları tepki gösterdi ve ortam bir süreliğine gerildi. 

Ergün Atalay, Ali İhsan Yavuz ve Yusuf Alemdar’a büyük görev Ergün Atalay, Ali İhsan Yavuz ve Yusuf Alemdar’a büyük görev

Yaşanan tartışmalarda Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar’ın tepkisi gündeme damgasını vurdu. 

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar'da Türk'ün açıklamalarına tepki göstererek "Kabullenmemek söz konusu değil! Demokrasi, hepimizin hazmettiği bu bayrak altında toprak bütünlüğü içerisinde yaşamaktır.Sadece bu milleti bölmeye çalışan, bu topraklarda şehitlerimizin kanını yerde bırakanları... Burada yapmayın yok öyle bir şey, yok öyle bir şey!" ifadelerini kullandı.

TBB seçiminde yaşanan 'kayyum' gerginliğinin ardından bu kez de oy sayımı tartışması çıktı. Oy kullanımı için verilen arada, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Divan Başkanı Ahmet Türk'ün yanına gelerek, Türk'e "Oyları kim sayacak, oyları sayanlara nasıl güveneceğiz" diye tepki gösterdi.

Divan üyeleri ise Alemdar’a oyları sayacak ekibin belli olduğunu ve sürecin şeffaf bir şekilde yürütüleceğini belirtti. 

Tartışmanın ardından oylamaya geçildi.