DEVA Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Ahmet Özkan, “Sahada bir dokun, bin ah işit misali vatandaş çok dertli. Ancak DEVA Partisi olarak çözümlerimiz hazır. Eylem Planlarımız hazır. Vatan sevgisi ile ekonomiyi ele alıp, ülkemiz ve milletimizin menfaatlerini öne çıkaracak, ülkeyi bu içindeki durumdan çıkaracak liyakatli kadrolarımız hazır. Umudunu kaybetmemeli halkımız. Bu ülkenin aslanlar gibi gençleri, pırıl pırıl siyasetçileri var. Türkiye’de ülkeyi bugün iktidar kadrolarından çok daha iyi yönetecek güçlü bir kadro var.”dedi.

“BU ÜLKEDE KİM “BEN BİLİYORUM.TEK BAŞIMA YAPARIM” DEDİYSE SIKINTI YAŞANMIŞTIR”

Özkan vatandaşlarla konuşmasında, “Yokluk ve yoksulluk kader olamaz. Üretimi arttıracak kanalları açacağız. Adaletin, hukuğun üstünlüğünü ve bağımsız yargıyı, ülkede güveni tesis edeceğiz. Güven her şeydir. İnsanımız yarınlarına güvenle bakmalı. Yerli ve yabancı sermaye hukuğun üstünlüğüne güvenmeli. Ülkemizdeki adalete inanmalı. Böylesine bir enflasyonu Türkiye 25 yıldır görmedi. Böylesi bir enflasyon en son Çiller döneminde yaşanmıştı. Biliyoruz ki O da ekonomistti… Ama bu ülkede zaten kim ‘Ben biliyorum bu işi, tek başıma yapacağım’ dediğinde arkadan sıkıntılı uygulamaların başladığı hep görülmüştür.

“DEVA PARTİSİNDE İSTİŞARE VARDIR. LİYAKAT, AKIL BİRLİĞİ VE DAYANIŞMA VARDIR”

Ancak bizim yönetimimizde istişare vardır, liyakatli kadrolarımızın akıl birliği ve dayanışması vardır. Bizim eylem planlarımız ve programımız, çözüm önlemlerimiz hazır. Ben biliyorum diyenden korkmak gerekir. Gözüme bakın diyenden korkmak gerekir.  Enflasyonun kökünü kazıp temeline indiğinizde döviz kurundaki patlamayı görmemek mümkün değildir. Döviz kurundaki patlamanın en önemli sebebi ise Sayın Erdoğan’ın talimatla Merkez Bankasını kafasına estiği gibi yönetmeye başlaması ve yanlış talimatlarla yanlış işler yaptırmasıdır. Güvenin piyasalardan yok olmasıdır.”

“TARIMDA ve HAYVANCILIKTA ÇÖZÜMLERİMİZ, EYLEM PLANLARIMIZ HAZIR.”

Köylerde vatandaşlarımız, tarımda ne sıkıntılar yaşadıklarını ve tarımı yapacak genç kalmadığını anlatıyorlar. Bizim Tarım ve hayvancılıkta eylem planlarımız, çözümlerimiz hazır. Vatandaşlar, gübre, mazot, tohum, maliyetlerinin her gün arttığını bu maliyetlerin bellerini büktüğünü söylüyorlar. Türk hayvancısını düşünmek gerektiğini, yem ve diğer masraflar yüzünden besicilerin mal almaktan kaçındıklarını belirtiyorlar. Besicilerimiz hayvanlarını besleyemediğini, yem maliyetlerinin, küspe ve saman maliyetlerinin arttığını, hayvanlarını kesime gönderdiklerini belirtiyorlar.

"UMUDU KARARTMAMAK GEREKİYOR"

İthal et getirilmesi ve besi için meraların azalması ile artan maliyetlerle, kapalı ortamda büyükbaş hayvan besiciliği yapmanın imkansız hale geldiğini ifade ediyorlar. Etin sütün yumurtanın fiyatlarının bu gidişle her geçen gün artmaya devam edeceğini ve insanımızın bu gıdalara erişmesinin ve satın alabilmesinin de maliyetinin çok daha fazla artacağını belirtiyorlar.  Umudu karartmadan, çözüm önerilerimizle yapılan yanlış uygulamalar ve politikalara son verip, tarım eylem planımızı uygulayarak kalkınmada tarıma da öncelik vereceğimizi anlatıyoruz.

“TARIMIN 7 DEVASINI UYGULAYACAĞIZ”   

Çiftçilerin borçlarını en az 2 yıl faizsiz olarak erteleyeceğiz. Çiftçilerin kullandığı mazot ÖTV’sini geri vereceğiz. Çiftçilere kullandığı gübre maliyetinin %50’sini destek olarak geri vereceğiz. Çiftçilerin toprağına, traktörüne haciz gelmeyecek, üretimi aksamayacak. Elektrik çiftçiye daha ucuz verilecek. Tarım desteklerini üretim yapılan yıl açıklayacak ve aynı yıl içinde ödemelerini gerçekleştireceğiz.   Sadece aracıların değil çiftçilerin de kazandığı bir sistem oluşturacağız. Sadece bunlar değil elbette çözümlerimiz daha da kapsamlı.  

“TARIMDA DÖNÜŞÜMÜN 11 DEVA’SINI UYGULAYACAĞIZ”

Tarım Bakanlığı’nı tarım sektörünün gelişmesine köstek değil destek olan, öncülük eden bir kurum haline getireceğiz. Her köye Ziraat Danışmanı / Veteriner Hekim Projesini hayata geçireceğiz. Tarım ve tarımsal sanayiye dayalı organize sanayi bölgelerini hızla yaygınlaştıracağız. Lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsalarını yaygınlaştıracağız. Depo kurulumunu tüm bölgelerde destekleme kapsamına alacağız. Havza bazlı tarımsal üretimi destekleyeceğiz. Çiftlikten sofraya gıda güvenliği ve gıda güvencesini sağlayacağız. Üretim planlaması yaparak, ürünleri tarlada çürümeye bırakmayacağız. İyi tarım ve organik tarım uygulamalarını hızla yaygınlaştıracağız. Mevsimlik geçici tarım işçilerinin başta ulaşım, sağlık ve çocuklarının eğitimi olmak üzere sosyal ve ekonomik şartlarını iyileştireceğiz. Örgütlü üretimi destekleyerek rekabet gücünü artıracağız. Tarımda güncellenebilir veri tabanı oluşturacağız.

“TARIMDA BİLİŞİM ATILIMINI SAĞLAYACAĞIZ”

Sadece Tarımda yapılacaklar bunlar değil elbette; Tarım işletmeleri için kayıt sistemi oluşturacağız. Başta kuraklık, çölleşme ve erozyon olmak üzere her türlü doğal afetle mücadele edeceğiz. Toplulaştırma ve arazi edinimi çalışmalarını hızla tamamlayacağız. Tarımsal alanların azalmasını engelleyeceğiz. Üretim dışı kalan parselleri üretime kazandıracağız. Yerinde üretim ve şehir tarımını teşvik edeceğiz. Doğa dostu tarımı destekleyeceğiz. Türkiye’ye ait doğal çeşitleri ve kaynakları koruyacak ve tanıtımını yaparak ekonomiye kazandıracağız.” dedi.  

“ÜLKEMİZİ KRİZE KARŞI KORUMAK VATANDAŞLIK GÖREVİMİZDİR”

Deva Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Ahmet Özkan, konuşmasında, “Ülkemizi bu krize karşı korumayı bir vatandaşlık görevi olarak görüyoruz. Bu nedenle tarım politikalarına öncelik veriyoruz. DEVA Partisi’nin tarım eylem planını da yarınlarımıza güvenle bakma amacıyla hazırladık. Tarım eylem planımızda, çiftçimizin yaşadığı yakıcı sorunların kısa vadede çözümü yer alıyor.  Yapısal sorunların yapısal çözümlerine yer verdiğimiz eylem planlarımızla, biz, her vatandaşımızın sağlıklı, güvenli, yeterli ve dengeli beslenmesini sağlamayı hedefliyoruz. Üreterek zenginleşen, çiftçisinin hakkını veren bir Türkiye hedefliyoruz.” ifadelerine yer verdi.