Hekimsen Doğu Marmara Şube Başkanı Dr. Mehmet Yıldız, SEAH'ta bir kişinin muayene sırasında doktora silah çekmesi olayıyla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

Olayı kınayan Yıldız, "Olayı gerçekleştiren şahıs gözaltına alınmış olup, Hekimsen hukuk birimimiz hukuki sürecin takibindedir ve şahsın en ağır şekilde cezalandırılması için elinden geleni yapacaktır. Hekimimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve sağlıkta şiddet olaylarının bir an önce son bulmasını umuyoruz." ifadelerini kullandı.

Mercedes-Benz eSprinter şubatta tanıtılacak Mercedes-Benz eSprinter şubatta tanıtılacak

Yıldız, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bugün Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde bir hekimimize poliklinik muayenesi sırasında psikiyatrik tanısı olan bir hasta tarafından istediği bağımlılık yapan ilaçları yazmadığı gerekçesiyle silah çekilmiş ve hekimimiz rehin alınmıştır. O an tesadüfen orada bulunan güvenlik güçlerimizin olaya anında müdahale etmesiyle elim bir olayın büyümeden önüne geçilmiştir. Konya’da Dr. Ekrem Karakaya’nın 6 temmuz günü poliklinikte silahla vurularak şehit edilmesinin üzerinden 4 ay geçmiş ve bakanlığımızca hastanelere x-ray ve metal detektör sözü verilmiş olmasına rağmen henüz hastanelerde şiddeti önleyici hiçbir somut adım atılmamıştır. Bazı zincir özel hastanelere ve AVM’lere dahi silahla girilemezken, kamu hastanelerine silahla veya bıçakla girilebilmesi kabul edilemez. Hastanelere silahla girilmesinin çok acı örnekleri geçmişte yaşanmış ve yaşananlardan hala ders alınmamıştır. Bu olayların engellenmesi hususunda verilen sözlerin bir an önce tutulmasını ve daha da ötesi; hastanelerin bir kampüs gibi etrafının çevrilerek ana giriş kapısı olmasını ve burada x-ray cihazları ve metal dedektör ile girişlerin kolluk kuvvetleri tarafından kontrol edilmesini istiyor; bu ve benzeri münferit olayların önlenmesi için bu adımların atılacak en önemli adımlar olduğunu düşünüyoruz. Bizler hekim olarak kamu çalışanıyız ve kamu binasında kamu hizmeti veriyoruz. Bu hizmeti kendimizi güvende hissettiğimiz bir ortamda vermek istiyoruz. Sağlıkta şiddeti önleyici somut adımlar atılmadığı takdirde iş bırakma eylemleri yapacağımızı, dün İstiklal Caddesi’nde hainlerin sebep olduğu terör olayı nedeniyle hassas bir dönemden geçtiğimiz şu günlerde bir iş bırakma eylemi veya toplu basın açıklaması planlamadığımızı, bugünlük sadece yazılı bir basın açıklaması yapacağımızı fakat gerekli önlemler alınıp somut adımlar atılmadığı takdirde bu adımları atacağımızı yetkili mercilere buradan iletiyoruz. Olayı gerçekleştiren şahıs gözaltına alınmış olup, Hekimsen hukuk birimimiz hukuki sürecin takibindedir ve şahsın en ağır şekilde cezalandırılması için elinden geleni yapacaktır. Hekimimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve sağlıkta şiddet olaylarının bir an önce son bulmasını umuyoruz."