Kamu Birliği Konfederasyonu ve Adalet Sen Sakarya Şube Başkanı Sinan Hamurcu açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeklerden çok uzak olduğunu söyledi.

Gerçek enflasyon oranlarının TÜİK’in açıkladığı verilerden daha yüksek olduğunu belirten Başkan Sinan Hamurcu “ TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre enflasyon haziran ayında % 1,64 yıllık bazda ise % 71,60 ile beklentilerin altında gerçekleşmiştir. Haziran ayında en çok artış gösteren kalem % 12,71 ile ulaşım olmuştur. Tatil yapmayı hayal bile edemeyen memurlar artık memleket ziyareti dahi yapamaz hale gelmiştir. İstanbul Ticaret Odası’nın açıkladığı haziran ayındaki enflasyon oranı % 3,42 olarak belirlenmişken, ENAG’ın açıkladığı enflasyon verilerine göre TÜİK’in açıkladığı veriler arasın da % 2,63 fark olduğu görülmektedir. İster istemez akla gelen soru TÜİK ve diğer araştırma şirketlerinin farklı ürün ve hizmetleri kullandığı ya da aynı verilere ulaşamıyor olmaları mıdır? TÜİK bizim bilmediğimiz bir pazar ürün ve hizmet sektörü keşfettiyse bunu kamuoyu ve biz memurlarla paylaşmalıdır. 

İadesi sağlanan eser sayısı 12 bin 139’a ulaştı İadesi sağlanan eser sayısı 12 bin 139’a ulaştı

Türkiye ekonomisinin 2024 yılının ilk çeyreğinde % 5,7 büyümesine rağmen, memurların Gayri Safi Yurt içi Hasıla içerisindeki payı büyümediğinden ve büyümeden refah payı alamadığından memurların yoksullaşması kaçınılmazdır. Daha geçtiğimiz günlerde elektriğe % 38 zam yapılmışken memura elektrik zammının dahi yarısı tutarında zam vermek hak mıdır? Adalet midir? En düşük memur maaşının yoksulluk sınırının üzerinde emekliliğe yansıyan tek kalem maaş olarak gerçekleştirilmesi talebimizi yineliyoruz” dedi.

Başkan Hamurcu yaptığı açıklamada “ Artık enflasyon farklarının 6 aylık periyotlarla değil, memura verilen zammın üstüne çıktığı ay itibari ile uygulanmasını istiyoruz. Önce enflasyonu yaşatıp sonra farkının ödenmesine karşıyız. Daha fazla takati kalmayan memur ve emeklisinin sorunu bir an önce çözülmeli, beklentileri geciktirilmeden karşılanmalıdır. Nitelikli bir kamu hizmeti sunulabilmesi için kamu çalışanları maddi kaygılarından arınmalı, yoksulluk sınırının üzerinde tek kalem maaş almalıdır. İçinde bulunduğumuz ekonomik şartlar içerisinde açıklanan enflasyon oranının gerçeği yansıtması mümkün değildir. Yıllık enflasyonun % 71 olduğu bir ortamda memura reva görülen % 19,3 zam devletin memurunu bir kez daha sefalete, yoksulluğa, geçim sıkıntısına sürükleyecektir. Memuru bir kez daha enflasyona ezdirecek olan bu zam kabul edilemez!”  dedi.