Sabah saatlerinde İstanbul Küçükçekmece’de 3 katlı bir bina çöktü. 36 yıl önce yapılan ve 99 depremini yaşayan binanın yıkılmasıyla 1 kişi hayatını kaybetti, 2’si ağır 8 kişi de yaralandı.

Yaşanan elim hadisenin ardından herkes İstanbul’da deprem mi oldu sorusuna cevap aramaya başladı. Küçük bir araştırmanın ardından herhangi bir deprem olmadığı anlaşıldı. Öyleyse Küçükçekmece’deki bu yıkım neden yaşandı? Cevabını yer bilimciler, jeofizik mühendisleri ‘deprem görmüş, yorgun bina’ olarak açıkladı.

Yaşanan bu olay akıllara 99 depreminin ardından Sakarya’da bulunan yorgun binaları akıllara getirdi. Her an yıkılma tehlikesi bulunan yapılarda oturanların bu durumdan ders alıp almayacakları merak konusu olurken, vatandaşların bu konuda kamu otoritelerine destek olması gerektiği paylaşıldı.

“İstanbul’da değil Sakarya’da olsaydı…” yorumlarında bulunan vatandaşlar, “Sakarya’da yorgun yapılara bir an önce müdahale edilmeli, yoksa iş işten geçmiş olacak” demekten kendini alamadı.

Sakarya protokolü SATSO geleneksel bayramlaşma töreninde bir araya geldi Sakarya protokolü SATSO geleneksel bayramlaşma töreninde bir araya geldi

Sakarya’da depreme hazır olmayan, yorgun yapılar büyük risk taşıyor. Dönüşüm çalışmaları için herkesin taşın altına elini koyması gerektiği ifade edilirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar’ın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’yi ziyareti de dönüşüm çalışmalarını hızlandırmak için temaslarını yoğunlaştırdığı olarak yorumlanıyor.