Orman yangınlarına karşı farkındalık oluşturmak için 81 ilde ve bütün ilçelerde eş zamanlı olarak “Orman Benim" sloganı ile ormanlık alanlarda temizlik çalışması yapıldı. Bölge Müdürlüğümüzdeki farkındalık etkinliği Arifiye ilçesindeki İl Ormanı Tabiat Parkı'nda gerçekleştirildi.

Türkiye genelinde, Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü tarafından, “Orman Benim" sloganı ile İl Ormanı Tabiat Parkı'nda düzenlenen etkinliğe Sakarya Vali yardımcısı Mehmet Polat, Orman Bölge Müdürümüz Önder Terzi, Arifiye Kaymakamı Ahmet Can Pınar, Sapanca Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, protokol üyeleri, kurum müdürleri ve Bölge Müdürlüğümüz personeli öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasında Bölge Müdürümüz Önder Terzi; “İklim değişikliği ve küresel Isınmanın etkisiyle orman yangını oluşma riski her geçen gün daha da artıyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan orman yangınları ile mücadele çalışmalarında önceliğimiz, yangın öncesi önleyici tedbirler almaktır. Bakımlı ve temiz ormanlarda yanıcı madde miktarı azaldığından yangını büyümeden kontrol altına alabilmekteyiz. Orman içi ve bitişiğindeki yol kenarlarında, tarım arazileri ve yerleşim yerleri kenarlarındaki ormanlarda yanıcı maddenin azaltılması, çöplerin temizlenmesi, orman yangınlarının olumsuz etkilerinin azaltılmasını sağlamaktadır. Bugün burada 81 ilde ve bütün ilçelerde eş zamanlı olarak “Orman Benim" sloganı ile ormanın içerisindeki çöpleri ve dalları temizleyerek yanıcı madde miktarını azaltacağız ve bugün burada bu projeye destek veren herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

Sakarya Vali yardımcısı Mehmet Polat konuşmalarında; "Dikkatsizlik, tedbirsizlik, mangal ateşleri, sönmemiş izmaritler, şişeler, cam kırıkları gibi şeyler orman yangınlarına sebebiyet veriyor. Doğaya saygı, sevgi çerçevesinde çevremizi, piknik alanlarını temiz tutmayı çocuklarımıza öğretelim. Büyükler olarak bu konuda bizler de dikkatli ve özenli olalım. Ormanlarımızı ve memleketimizi sevelim, koruyalım" dedi.

Daha sonra protokol üyeleri, katılımcılar ve öğrenciler çevredeki çöpler ile orman yangınlarına neden olabilecek atıkları topladı.​

Veteriner Odası Başkanı Toker’den Baro Başkanı Yıldız’a ziyaret Veteriner Odası Başkanı Toker’den Baro Başkanı Yıldız’a ziyaret

22-3521-2415-5814-6209-75B-15A05-401-6