2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye'nin ilk kripto para haber kaynaklarından CoinTürk, popüler meme token’lar Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) ile ilgili bir yazı kaleme aldı.

Dogecoin (DOGE)

2021 yılında Elon Musk ve Mark Cuban gibi isimlerin büyük destekleri sonrasında Dogecoin (DOGE) hem benimsenme açısından hem fiyat açısından büyük bir artış kaydetti. DOGE fiyatı, 8 Mayıs 2021 tarihinde 0,73 doları gördükten sonra düşüşe geçti ve şu anda tüm zamanlar rekorunun yüzde 90 altında işlem görüyor. Bununla birlikte, analistler şu anda DOGE fiyatı için işlerin bir miktar karışık olduğunu düşünüyor.

CoinTürk adlı kripto para, Bitcoin ve blockchain haber sitesinde de belirtildiği gibi piyasa değeri bakımından en büyük meme token konumunda bulunan DOGE, 12 Ağustos ve 16 Ağustos arasında yüzde 26’lık bir artış kaydetti. Bu da bir önceki yükselişte görülen grafikler ile benzerlikler taşıyor. Bu noktada analistlerin ifadelerine göre Dogecoin hala önemli hacimlerce kontrol ediliyor gibi görünüyor. Dolayısıyla son düşüşlerin DOGE için tehlike arz etmediği ifade ediliyor. 

Buna ek olarak analistler kripto para piyasasında yaşanan genel düşüşlerin etkisi ve DOGE’nin 1 dolara ulaşamaması sebebiyle ilginin azaldığının da altını çiziyor. Bu da bir süre daha aşağı yönlü hamleler görülmesine sebep olabilir. Bununla birlikte DOGE’nin bir sonraki büyük kripto para boğa koşusu ile birlikte 1 doları görüp göremeyeceği hala belirsizliğini koruyor. Bazı analistler DOGE’nin eninde sonunda 1 dolara ulaşacağını ifade ederken bazıları Dogecoin fiyatının bir sonraki ralliye kadar dayanamayabileceğini düşünüyor.

Shiba Inu (SHIB)

Shiba, 2021 yılında meme token çılgınlığı sırasında piyasaya sürülen ve bu token’lar arasında hayatta kalmayı başaran en büyük coin olarak karşımıza çıkıyor. İşlem hacmi bakımından şu anda en büyük ikinci meme token konumunda bulunan Shiba, attığı hamleler ile adından sıkça söz ettiriyor.

Uzun zamandır hemen her hafta gerçekleştirilen SHIB yakımları ve Shiba Inu’nun metaverse projesi Shibarium yatırımcıların dikkatini çekiyor. Her ne kadar şu an için bu gelişmelerin etkisi SHIB fiyatında görülmemiş olsa da analistler Shiba’nın ayakta kalması halinde bu gelişmelerin fiyatı uzun vadede etkileyeceğini ifade ediyor. Ancak Shiba fiyatının 1 doları görmesinin mümkün olmadığının düşünüldüğünü de belirtmekte fayda var.