Yüz binlerce kişinin beklediği EYT düzenlemesi yürürlüğe girdi. Yasayla beraber prim gün sayısını ve çalışma sürelerini dolduranlar yaşa takılmadan emekli olabilecek. 9 Eylül 1999'dan öncesi sigortalıları kapsayan teklife göre, bu tarih öncesinde sigortalanmış kişiler, yaşa takılmadan istisnasız emekli olabilme hakkına sahip olacak.

EYT düzenlemesinin yaş sınırı olmaksızın kabul edilmesinin ardından, 1999 öncesinde staj ve çıkarlık yapanlar düzenleme kapsamına dahil edilebilmeleri için sesini duyurmaya çalışıyor. Staj mağdurları Demokrasi Meydanında yoğun bir kalabalıkla birlikte toplandı. Staj Sigortası Mağdurları Derneği Başkanı Ferhat Salman, kalabalığa seslendi.

Büyükşehir Ramazan etkinliklerinde hafta sonu dinleti ve gölge oyunu var Büyükşehir Ramazan etkinliklerinde hafta sonu dinleti ve gölge oyunu var


Başkan Ferhat Salman, "Staj ve Çıraklık sigortası mağduriyetine çözüm bulmak amacıyla, sesimizi duyurmak amacıyla yaptığımız basın toplantımıza tekrardan hoş geldiniz. “Kader gayrete aşıktır” diyor Yunus Emre. Koskoca Yunus elbet boş söylemez. Demek ki her dönemde insanlar, amaçlarına ulaşmak için oturup beklemek yerine gayret göstermek zorunda kalmışlar. Tevekkül etmek, istediğimiz bir iş için uğraşmayı ve her zaman Allaha güvenmeyi ifade eder.


Gencecik yaşta sanayilerde çalışmış, araba altlarına yatmış, ter dökmüş emekçilerin stajlarını çıraklıklarını sigorta başlangıcı saymak bir lütuf değil, analarının ak sütü gibi helal olan haklarının iadesidir. Bu insanlar hayat mücadelesine, ekmek derdine düşmüşken ellerine bir sigorta karnesi tutturulmuş hayırlı olsun sigortanız başladı denilmiş resmen kandırılmışlardır.13-14 yaşında çocuktan uzun vadeli-kısa vadeli sigorta ayrımını yapmasını nasıl bekleriz.

Staj mağdurları derneği olarak 2017 de kurulduğumuzdan beridir yapılabilecek her şeyi elimizden geldiğince yaptık. Oturduğumuz yerden konuşmadık ne yaptıysak sizlerle beraber yaptık sonuçlarını da beraber gördük.

Konunun muhataplarıyla görüştük, raporlarımızı verdik. Yeri geldi meclis kapılarında bir randevu için saatlerce bekledik. Hep beraber Tvitırda tag çalışmaları yaptık, bir günde 2 milyon-3 milyon tvit attık. Ülke gündemini belirledik. Aklınıza gelen tüm haber kanallarında, medyanın her türlüsünde yer aldık.

Biz her ne yaptıysak sizlerden aldığımız güçle yaptık. Olmayan bir şeye oldu demedik, insanlara ümit satmadık. Olumlu, olumsuz ne duyduysak sizlerle paylaştık. Beraber sevindik beraber üzüldük. Yeri geldi iktidar partileriyle yeri geldi muhalefetle görüştük. Amacımız her iki grubun da desteğini almaktı. Bu gün gelinen duruma baktığımızda her ne kadar olumsuz cevaplar gelse de iktidarın sürekli gündemindeyiz ve ola ki mevcut iktidar çıkartmazsa muhalefetin en üst seviyelerinin vermiş olduğu sözler var.


Çalışma bu duruma gelmişken elbet birileri çıkacak, elbet çalışmayı sahiplenmeye çalışacak. Bu güne kadar kimleri gördük. Sizlerden isteğim tek vücut olarak davanıza sahip çıkmanız. Bugüne kadar Staj mağduriyetini çözmeye ter dökmüş, emek vermiş bir çok kardeşimiz var. Sizlerin emekleri var.

Bakın şu an hükümetten sürekli olumsuz cevaplar geliyor. Elbet siyasettir ve elbet bir günde her şey değişebilir. Umutlarınızı asla kaybetmeyin. Hiçbir zaman olmazsa ne yaparız demedik. Sürekli bir başka planımız vardı. Bu gün muhalefetin bu kadar desteğini alıyorsak aylar önce uygulamaya koyduğumuz o planın sonucudur, sizlerin çalışmalarınızın eseridir.

Staj mağdurları bir daha hiçbir seçimin vaadi olmayacak. Seçim sonrasına verilecek hiçbir söz bizler tarafından geçerli sayılmayacaktır. Bu seçimden önce çıkmayan bir düzenleme bir dahaki seçime kadar beklemek zorundadır. Bu vaatlere asla inanmayın.

Beklentimiz, çalışma hayatında reform yapacağız denildiğine göre Staj mağduriyetinin de çözülmesi yönündedir. Meclisin kapanmasına az bir süre kalmış, siyaset seçim sathına oturmuştur. Tüm bunlara rağmen hükümetimizin geride mağdur bırakmayacak şekilde düzenlemeler yapacağına inancımız tamdır.

Staj mağduru çaresiz, sorun çözümsüz değildir. Anayasal çerçevede hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Sonuna kadar mücadeledeyiz, sonuna kadar işimizin başındayız. Hakkımızı alacağımıza inancımız tamdır. Allaha emanet olun" dedi.

Basın açıklamasına Staj Mağdurları Derneği genel başkanı Ferhat Salman, Sakarya Başkanı Canan Küsmez, CHP ilçe başkanı Ayşe Füsun Çetin, Sakarya Baro Başakanı İlknur Ebiz Yıldız, siyasi partilerin temsilcileri ve mağdurlar katıldı.

WhatsApp Image 2023-03-19 at 19.39.17WhatsApp Image 2023-03-19 at 19.39.17 (2)WhatsApp Image 2023-03-19 at 19.39.17 (1)